Trądzik był, jest i będzie utrapieniem młodych ludzi, a w wielu przypadkach także dorosłych. To jeden z najmniej przyjemnych aspektów okresu dojrzewania, który wiąże się nie tylko z bolącymi krostami, ale również z obniżonym poczuciem własnej wartości. Te dwie kwestie idą ze sobą w parze, niszcząc wielu nastolatkom pewność siebie na wiele lat. Dlatego tak istotne jest rzeczywiste leczenie trądziku, jako poważnej przypadłości skórnej, a nie tylko traktowanie go reklamowanymi żelami myjącymi. Warto dowiedzieć się także, jak wyglądało radzenie sobie z trądzikiem kiedyś, by móc docenić współczesne, dużo bardziej konkretne metody.
Leczenie trądziku kiedyś
Jeszcze trzydzieści, czterdzieści lat temu, byliśmy daleko w tyle, jeśli chodzi o rozwiązania medyczne dotyczące problemów skórnych. Traktowało się je mało poważnie, jako coś, co przyjdzie i zniknie, gdy nadejdzie czas. Oczywiście babcine metody zawsze były uważnie wysłuchiwane, a wielu nastolatków po rozmowie ze starszymi smarowało swoje wypryski maścią rtęciową, ichtiolową czy nawet moczem. Popularnym sposobem zasuszania pryszczy było także nakładanie na nie pasty do zębów, a w bardziej skrajnych przypadkach spirytusu salicylowego. Dzisiaj doskonale wiemy, że ta metoda nie przynosi żadnej poprawy, a wręcz pogarsza stan osoby zmagającej się z trądzikiem. Spirytus wysusza bowiem skórę i pozbawia jej naturalnej bariery, która chroni przed bakteriami i w odpowiedzi na szkodliwe działanie wytwarza jeszcze więcej sebum, które dodatkowo zapycha pory.
Problemy skórne leczono także za pomocą witamin, sterydów i antybiotyków. Wszystkie te metody okazały się nieskuteczne, choć kuracja witaminami miała najlepszy wpływ na pacjentów. Zarówno sterydy, jak i antybiotyki są lekami inwazyjnymi i nie wpływają pozytywnie na nasz organizm, niszczą florę bakteryjną, osłabiają organizm i przy częstym stosowaniu umożliwiają bakteriom uodpornienie się na lekarstwa.
Leczenie trądziku dziś
Dzisiejsze leczenie trądziku wygląda zgoła inaczej. Przede wszystkim lekarze promują odpowiednią pielęgnację skóry trądzikowej, a wiele kosmetyków jest w stanie dostarczyć nam takich substancji, które odpowiednio oczyszczają skórę i pozwalają pozbyć się łoju. Oczyszczanie twarzy jest zresztą jednym z najważniejszych punktów leczenia trądziku. Przy mniej zaognionych pryszczach możemy wybrać się do kosmetyczki, która zaaplikuje nam odpowiednie głębokie oczyszczanie twarzy na przykład za pomocą mikrodermabrazji lub peelingu kawitacyjnego. Dodatkowo za pomocą darsonwalizacji pomoże odkazić skórę i uniknąć ewentualnego przenoszenia się bakterii. Tego typu zabiegi można wykonywać dwa do trzech razy w miesiącu – pozwolą one zauważyć istotną różnicę.
Jednak poważniejsze zmiany warto leczyć innowacyjnymi metodami, takimi jak laserowe leczenie trądziku. To alternatywna terapia dla tych antybiotykowych, które nadal są prowadzone przez lekarzy dermatologów. Leczenie laserem jest jednak mniej inwazyjne, gdyż nie naraża żołądka oraz układu odpornościowego, a działa jedynie na skórę i źródło problemu. Laser bromkowo-miedziowy niweluje stany zapalne, choć przy rzeczywiście opornym trądziku najbardziej poleca się terapię fotodynamiczną, która również wykorzystuje dobroczynne działanie lasera. Niszczy on bakterie przy jednoczesnym pozostawieniu naturalnych barier skórnych, pozwalających na bronienie się przed szkodliwymi ustrojami i substancjami pochodzącymi z zewnątrz. Laserowe leczenie trądziku jest bez dwóch zdań jedną z najpopularniejszych i obecnie bardzo skutecznych metod.
Inspirowane: KlinikaKrajewski.pl – powiększanie ust Warszawa