W wielu gałęziach przemysłu szczególną wagę przykłada się do czystości sprężonego powietrza. Pojawienie się w nim zanieczyszczeń oraz cząstek oleju może znacząco wpłynąć na jakość produktów. Tego typu sytuacje mogą narazić producenta na poważne straty finansowe. Dlatego też zakup sprężarek bezolejowych dla wielu przedsiębiorstw nie jest przywilejem a zwyczajną koniecznością.
Sprężarka bezolejowa – podstawowy sprzęt w wielu gałęziach przemysłu
Sprężarki bezolejowe są wysokiej klasy urządzeniami, które wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu – branży spożywczej, farmaceutycznej, w medycynie, w przemyśle optycznym, wojskowym, motoryzacyjnym, elektronicznym, hutniczym, tudzież górniczym. Ich użytkowanie gwarantuje krystalicznie czyste, sprężone powietrze i całkowitą eliminację cząsteczek oleju, oraz innych, niepożądanych zanieczyszczeń – pyłków, bakterii i zarazków.
Nałożone na przedsiębiorstwa produkcyjne restrykcyjnie przepisy względem jakości wyrobów obligują każdego właściciela firmy do podjęcia stosownych kroków, zmierzających do osiągnięcia najwyższych standardów jakości. W tym celu, stosuje się sprężarki bezolejowe, w których czynnikiem smarującym jest H2O, czyli zwykła, neutralna dla zdrowia woda.
Sprężarka bezolejowe – mniejsze ryzyko awarii, lepsza jakość produktów
W przypadku codziennej pracy sprężarki olejowej istnieje możliwość, że sprężone powietrze znajdujące się na wylocie urządzenia będzie zanieczyszczone cząsteczkami oleju. Wymaga to zastosowania bardzo dokładnego procesu filtracji, który ma na celu ograniczenie ilości cząstek oleju z wyprodukowanego, sprężonego powietrza. Ponadto, wszelkiego rodzaju uzdatnianie oraz proces oczyszczania wody znacznie zwiększa koszty eksploatacyjne i wymusza cykliczność tegoż działania.
W wielu wypadkach przeprowadzona filtracja nie daje pożądanych efektów lub przynosi jedynie połowiczny rezultat. Często zdarza się, że zanieczyszczone powietrze trafia do produktów co może ujemnie wpływać na ich jakość, a w ekstremalnym wymiarze nawet uszkodzenie produktów lub niezdatność do ich użytkowania czy spożycia.
Dużym problemem może być także sama awaria. W przypadku sprężarek olejowych, istnieje ryzyko przedostania się cząstek oleju, nie tylko do podzespołów, ale i do wyprodukowanych artykułów. Grozi to wstrzymaniem cyklu produkcyjnego, przymusem utylizacji wadliwych wyrobów oraz kosztownymi remontami całego parku maszynowego. Zastosowanie sprężarki bezolejowej całkowicie eliminuje problem wnikania cząstek oleju, zarówno do wnętrza urządzenia, jak i samych produktów.
Ponadto, sprzęt wykorzystujący do smarowania wodę jest mniej podatny na awarie i nie wymaga zastosowania skomplikowanego i kosztownego procesu uzdatniania i oczyszczania. Woda jest substancją w 100% naturalną, która gwarantuje niezawodną i efektywną pracę urządzenia oraz czyste sprężone powietrze, cechujące się najwyższą jakością.
Sprężarka bezolejowa – szeroki wybór modeli i osiągi analogiczne, jak w przypadku tradycyjnych sprężarek olejowych
Obecnie, każdy przedsiębiorca ma do wyboru wiele różnego typu modeli sprężarek bezolejowych, które w pełni pokryją jego zapotrzebowanie na czyste i wolne od zanieczyszczeń, sprężone powietrze. Warto wspomnieć, że sprężarki bezolejowe cechuje ponadto bardzo wysoka efektywność, niezawodność oraz ergonomiczna praca. Ich wydajność i żywotność są analogiczne do tradycyjnych sprężarek olejowych. Sprzęt ten jest ekonomiczny, ponieważ nie pobiera zbyt wiele energii oraz nie powoduje zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Nie ma tu potrzeby utylizowania kondensatu oraz przymusu nieustannej kontroli nad jakością produkowanych wyrobów (notoryczne sprawdzanie, czy jakiekolwiek cząsteczki oleju nie przedostały się przypadkiem do danej partii artykułów).
Sprężarka bezolejowa przyda się w każdej firmie, w której jakość sprężonego powietrza wykorzystywanego w produkcji jest kluczowa. Obecność tego rodzaju sprzętu jest niezbędna w wielu dziedzinach przemysłu, w których wyrób stanowi o marce danego zakładu produkcyjnego.
Źródło: Almig – sprężarki powietrza