Wkręty oraz śruby to podstawowe łączniki wykorzystywane w branży budowlanej, przy produkcji mebli i w wielu innych pracach technicznych, nawet związanych z aranżacją przestrzeni wokół nieruchomości. Jakimi właściwościami charakteryzują się łączniki i kiedy wykonawcy przydadzą się bardziej specjalistyczne rozwiązania?
Wiele form łączników do zastosowania również przez amatorów ze względu na standaryzację
Łączniki przyjmują nie tylko klasyczne, ale dekoracyjne formy przydatne w udoskonalaniu projektów drewnianych i konstrukcji związanych z aranżacją wnętrz. Czarne wkręty o płaskich łbach, czy śruby z okrągłym łbem sprawdzają się u amatorów i profesjonalistów ze względu na mnogość zastosowań. Większość producentów udostępnia łączniki samowiercące, gładko wchodzące w obrabiany materiał. To ważne, żeby podczas wkręcania nie doprowadzić do uszczerbku i niezwykle trudnych w wyrównaniu rys. Śruby nigdy nie występują samodzielnie, tylko z podkładkami i nakrętkami niezbędnymi do uzyskania właściwego docisku. Przy obróbce drewna nie należy przesadzać ze skalą połączeń, ponieważ to prowadzi do utraty stabilizacji i problemów serwisowych. Dociąganie materiałów odbywa się nie tylko za pomocą wkrętów i śrub, ale również okuć, więc specjalista powinien poznać cały rynek łączeniowy w celu dopasowania możliwie najlepszej techniki.
Kilka przykładów zastosowania efektywnych łączeń
- jeżeli wykonawca chce mocniej docisnąć elementy wybierze łby o większej powierzchni, chociażby talerzykowe,
- do mocowania zawiasów na dłużej sprawdzą się łby stożkowe,
- łby okrągłe w śrubach zdecydowanie przyśpieszają montaż i sprawdzają się w masowych pracach.
Nie chodzi tylko o wkręcenie, ale również wykręcanie w obliczu konserwacji elementu
To tylko kilka założeń uświadamiających, w jaki sposób rodzaj łączenia odbija się na późniejszym komforcie użytkowania konstrukcji. Przed rozpoczęciem prac z konkretnym materiałem warto przemyśleć nie tylko system wkręcania, ale również wykręcania. To ważne w przypadku modernizacji, albo wymiany uszkodzonych części. Głębokie umiejscowienie elementów łącznych w materiale to faktycznie większa stabilizacja, ale też trudność serwisowa i często wymaga zastosowania specjalistycznej chemii do poluzowania, albo bardziej zaawansowanych narzędzi, a to dodatkowe koszty. Wyłączenie pojedyncze nacięcie na śrubie oznacza najczęściej duże problemy w późniejszej eksploatacji. Głębsze i bardziej geometryczne nacięcie to już większy komfort obsługi. W produkcji mebli dominują wkręty z zakończeniem pod klucze imbusowe, często dołączone bezpośrednio do gotowego zestawu. Klient na podstawie instrukcji samodzielnie skręca wcześniej przygotowane elementy.
Znaczenie narzędzi przy właściwym rozprowadzaniu sił przy dociskaniu
Narzędzia ręczne nie zapewniają równomiernego rozkładu sił przy dokręcaniu, dlatego przy poważniejszych projektach preferuje się mechaniczne wkrętaki, o powtarzalnym skoku. Większość łączników spełnia normy odporności na korozję, a standaryzacja umożliwia zakup właściwie u dowolnego producenta.