System ochrony pożarowej każdego obiektu składa się z wielu różnych elementów, a ich stopień komplikacji wymaga regularnych kontroli. Tylko one dadzą pewność, że w razie powstania pożaru wszystkie elementy zadziałają prawidłowo. W naszym kraju kwestia kontroli przeciwpożarowych regulowana jest prawem i to prawo stanowi, że za prawidłowe funkcjonowanie zainstalowanych w danym obiekcie zabezpieczeń przeciwpożarowych zawsze odpowiada zarządca. Kontrola systemu jest obligatoryjna i musi odbywać się przynajmniej raz w roku lub częściej. Częstotliwość ponadnormatywna uzależniona jest od zastosowanych w systemie urządzeń i zaleceń producenta dot. każdego z nich. Raz na pięć lat konserwacji poddaje się węże będące elementami hydrantów wewnętrznych w obiekcie.
Przeglądy przeciwpożarowe
Podczas okresowych przeglądów przeciwpożarowych kontroluje się stan techniczny wszelkich gaśnic przenośnych oraz przewoźnych, instalacji gaśniczych oraz wszelkie pozostałe elementy wchodzące do danego systemu ostrzegania przeciwpożarowego, będą to sygnały dźwiękowe oraz znaki ostrzegawcze. Konserwacja ppoż. obejmuje również urządzenia oddymiające, czujniki dymu, wszystkie typy drzwi przeciwpożarowych oraz bramy przeciwpożarowe a także elektroniczne czy mechaniczne systemy sterujące tymi bramami, w tym piloty. Kontroli poddawane są też hydranty wewnętrzne, skąd czerpana będzie w razie zdarzenia woda.
Nie tylko urządzenia
Kontrolę ppoż. może wykonać zawodowy strażak lub inna osoba z uprawnieniami delegowana przez profesjonalną firmę. Strażak przeprowadzający kontrolę sprawdza w jaki sposób właściciel obiektu lub jego zarządca wywiązują się ze swoich obowiązków w tym zakresie dokładnie opisanych w ustawie oraz instrukcjach przeciwpożarowych właściwych dla logistyki danego obiektu. Kontroler sprawdza terminy ważności wszystkich urządzeń systemu przeciwpożarowego, swobodę oraz szybkość dostępu do nich oraz prawidłowość oznakowania. Ważnym elementem jest też oznakowanie i drożność wyjść ewakuacyjnych czy dróż pożarowych.
Kontrola ppoż. obejmuje zarówno wnętrze obiektu jak i obszar wokół niego. Podlega jej stan techniczny wszystkich urządzeń przeciwpożarowych, placów manewrowych, bram oraz wejść i wyjść z obiektu. Weryfikuje się również drogę ewakuacji pod kątem miejsca zbiórki i czasu dotarcia. Strażak musi też sprawdzić dostępność drogi pożarowej do danego obszaru gaszenia, czy w razie pożaru do obiektu dojedzie i w jaki sposób straż pożarowa.
Przebieg kontroli ppoż.
Zarządca danego obiektu o kontroli powiadamiany jest od 3 do 7 dni wcześniej. Przedmiotem kontroli zawsze jest ocena bezpieczeństwa ludzi oraz mienia w razie zagrożenia pożarem. Kontroler/strażak wykonuje kontrolę zawsze w obecności zarządcy sprawdzając poszczególne elementy systemu i na bieżąco informuje zarządcę o brakach/uchybieniach w stosunku do aktualnych przepisów. W przypadku obiektów kategorii zagrożenia ludzi strażak ma prawo do przeprowadzenia próbnej ewakuacji wszystkich obecnych osób. Próba służy określeniu czasu niezbędnego do opuszczenia budynku i dotarcia do bezpiecznej lokalizacji. W szczególnych przypadkach strażak może przeprowadzić szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz zasad ewakuacji.
Dokumentacja ppoż.
Po każdej kontroli strażak zobligowany jest do sporządzenia protokołu, w którym zawarte są uwagi służące poprawie sytuacji. Do sporządzenia protokołu strażak poprosi o protokół z poprzedniej kontroli w celu porównania wcześniejszych braków i skontrolowania procesu naprawy. Będzie również wymagał wglądu w dokumenty potwierdzające legalność zamontowanych w systemie urządzeń przeciwpożarowych.
Inspirowane: Glowpol.pl – szkolenia BHP Warszawa