Praca za granicą, również praca w Holandii, bardzo mocno kojarzy się z pracą sezonową. Osoby poszukujące takiego zajęcia sądzą, że można je znaleźć jedynie w okresie okołowakacyjnym, czyli wiosną i latem, a reszta roku to swego rodzaju zastój i stagnacja. O ile może to być prawdą w przypadku pracy w sektorze rolniczym, o tyle nie ma żadnego potwierdzenia dla pracy w innych branżach, również ogrodnictwie, gdzie ofert nie brakuje przez cały rok. Czy można więc podpisać długoterminowy kontrakt z holenderskim pracodawcą i czy jest to rozwiązanie opłacalne? Odpowiadamy na pytania i rozwiewamy wątpliwości.
Praca sezonowa w Holandii
Mit o możliwości podjęcia wyłącznie zatrudnienia sezonowego w Holandii wziął się zapewne z tego, że wiele osób preferuje właśnie taką formę pracy. Studenci wykorzystujący przerwę w zajęciach akademickich czy osoby przeznaczające urlop na znalezienie dodatkowej możliwości zarobku najchętniej wyjeżdżają właśnie w miesiącach wakacyjnych. Oferty pracy sezonowej podpisywane są z reguły na 3 miesiące i obejmują okres od początku czerwca do końca września, dając spore możliwości manewru. Oferty pracy sezonowej można znaleźć także w innych miesiącach, ale jest ich już zdecydowanie mniej. Równie chętnie holenderscy pracodawcy decydują się na podpisywanie długoterminowych kontraktów z zagranicznymi pracownikami.
Długoterminowe kontrakty na pracę w Holandii
Kontrakty długoterminowe mogą być podpisywane na bardzo różny okres. Wszystko zależy od możliwości i dyspozycyjności pracownika oraz od zapotrzebowania pracodawcy. Czasami umowy podpisywane są na 6 miesięcy, ale znacznie częściej w przypadku kontraktów długoterminowych pracodawcy szukają kogoś na rok lub nawet na dwa lata. Równie częstą praktyką jest proponowanie przedłużenia kontraktu na bardzo korzystnych warunkach po wcześniejszym odbyciu przez pracownika 3-miesięcznego okresu próbnego. Dokładnie tak samo, jak dzieje się w przypadku podpisywania umów o pracę w Polsce. Pozwala to pracownikowi na zorientowanie się w specyfice pracy danego zakładu i panujących w nim warunkach. Pracodawcy natomiast daje możliwość sprawdzenia chęci, pracowitości i zaangażowania konkretnego pracownika.
Dlaczego kontrakt długoterminowy się opłaca?
Wielu pracowników staje więc przed dylematem, czy bardziej opłaci im się podpisanie kilku krótszych umów, czy też jednego długoterminowego kontraktu. Odpowiedź jest w tym przypadku prosta. Zawsze długoterminowy kontrakt będzie dla pracownika bardziej korzystny, zarówno jeśli chodzi o finanse, jak i w kwestii warunków zatrudnienia. Jako pracownik na kontrakcie długoterminowym jesteśmy dla pracodawcy pewnym człowiekiem, o którego należy dbać i w którego można inwestować. Idąc więc tym tropem, możemy liczyć na przykład na nieco wyższe wynagrodzenie. Ponadto niektórzy pracodawcy decydują się na wypłacanie pracownikom na kontrakcie długoterminowym okresowych premii mających zwiększać motywację do pracy. Z takich korzyści i dodatków zdecydowanie warto skorzystać. Jeszcze jednym aspektem mogącym zainteresować osoby na kontrakcie długoterminowym jest holenderska emerytura. Warto wiedzieć, że odkładanie składek na emeryturę oraz późniejsze jej wypłacanie odbywa się na nieco innych zasadach niż w Polsce. Warto pamiętać, że dodatek ten jest wypłacany niezależnie od miejsca zamieszkania uprawnionej do niego osoby, więc przysługuje nawet osobom, które po zakończeniu pracy w Holandii wróciły do Polski. Emerytura jest również wypłacana jako dodatek uzupełniający emeryturę przysługującą w Polsce. Taka sytuacja dotyczy na przykład osób, które część swojego życia zawodowego spędziły na legalnej pracy w Polsce, a część na legalnej pracy w Holandii. Zasady naliczania emerytury w Holandii wiążą się z okresem, który dana osoba przepracowała i w którym zamieszkiwała w Holandii. Każdy rok to prawo do 2% świadczenia. Jest to kolejny powód, dla którego warto zdecydować się na długoterminowy kontrakt w Holandii.
Źródło: Beyond Resources – agencja pośrednictwa pracy za granicą