Cykl miesiączkowy jest ważnym tematem dla każdej kobiety. Jak wygląda prawidłowa menstruacja? Dlaczego cykl miesiączkowy nie zawsze trwa tyle samo u każdej kobiety? Jakie problemy mogą wystąpić przed okresem? Odpowiedzi na wszystkie te pytania zostały zawarte w treści niniejszego poradnika.
Na czym polega menstruacja?
Każda kobieta rodzi się z określoną ilością niedojrzałych komórek jajowych, znajdujących się w jajnikach. Po uzyskaniu dojrzałości płciowej, każdego miesiąca dochodzi do przygotowania konkretnej ilości komórek do zapłodnienia. W przypadku jego niewystąpienia, komórki zostają usunięte z organizmu kobiety.
Pierwszy etap miesiączki, czyli menstruacja trwa zwykle od 5 do 7 dni. Ta faza cyklu nie powinna występować częściej niż co 24 dni i nie rzadziej, niż co 31 dni. Nieprawidłowości w tym zakresie świadczą o obecności zaburzeń hormonalnych lub występowaniem problemów z układem rozrodczych. W przypadku nieregularnych cykli miesiączkowych należy więc skorzystać z pomocy ginekologa.
Przykre dolegliwości przed okresem – jak łagodzić objawy?
Podczas trwania cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety następują zmiany w zakresie produkcji hormonów. Na skutek nagłego spadku estrogenów pod koniec trwania cyklu, może dojść do wystąpienia szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Do tych najpopularniejszych należy zaliczyć:
- bóle głowy,
- nudności,
- bóle brzucha,
- uczucie dyskomfortu,
- napięcie psychiczne,
- tkliwość piersi,
- suchość pochwy.
Bóle występujące przed okresem można łagodzić za pomocą ogólnodostępnych preparatów przeciwbólowych lub okładów. Niektóre kobiety uskarżają się jednak na problem suchości pochwy przed okresem. Co robić w takim przypadku? Czy z taką dolegliwością należy zgłosić się do lekarza?
Suchość pochwy przed okresem – co to takiego?
Suchość pochwy występuje wtedy, gdy poziom naturalnego śluzu w okolicach intymnych jest zbyt niski. Dolegliwości towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak:
- pieczenie,
- swędzenie,
- zaczerwienienie,
- ból podczas stosunku,
- uczucie parcia na pęcherz,
- problem z oddawaniem moczu.
Suchość pochwy przed okresem często występuje wśród młodych kobiet. Na szczęście, istnieje wiele preparatów gwarantujących szybką eliminację problemu.
Jak leczy się suchość pochwy?
Podstawą do skutecznego wyleczenia suchości pochwy jest odwiedzenie gabinetu ginekologicznego. Lekarz przepisze pacjentce żel lub globulki na suchość pochwy – preparaty zawierające substancje o intensywnym działaniu nawilżającym. Bez względu na wybrany rodzaj produktu, leki na to schorzenie są łatwe w stosowaniu. Dla przykładu, globulki na suchość pochwy stosuje się na noc przez 7 dni.
W tym miejscu warto też zaznaczyć, że do leczenia schorzenia nie powinno stosować się lubrykantów erotycznych. Tego typu preparaty zawierają silikony i środki aromatyzujące, które przy częstym stosowaniu mogą być powodem wystąpienia infekcji bakteryjnej.
Podczas cyklu miesiączkowego może dojść do wystąpienia nieprzyjemnych objawów. W przypadku problemu z suchością pochwy warto nie zwlekać z wizytą w gabinecie ginekologa. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do wystąpienia poważniejszych komplikacji zdrowotnych.