Depresja u seniorów jest niestety bardzo częstym zjawiskiem. Bez względu na przyczynę jej powstawania, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i jakości życia, dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej rozpoznać symptomy depresji i skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego leczenia. Leczenie może obejmować terapię, leki lub zmianę stylu życia. Wsparcie bliskich oraz udział w różnego rodzaju aktywnościach społecznych i zajęciach rekreacyjnych prowadzonych przez domy opieki dla osób starszych mogą również pomóc w radzeniu sobie z depresją.
Przyczyny depresji u seniorów
Przyczyny depresji u seniorów mogą być złożone i obejmować zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne. Do najczęstszych przyczyn depresji u osób starszych zalicza się między innymi zmiana warunków życia, zmiany hormonalne i somatyczne, zażywanie niektórych leków, a także czynniki psychologiczne. Depresja związana może być z problemami zdrowotnymi, śmiercią bliskiej osoby, osamotnieniem, zmianą miejsca zamieszkania czy utratą niezależności. Do zmian nastroju przyczyniają się również wahania poziomu hormonów w organizmie, takich jak estrogen i testosteron. Powodować depresję mogą też choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroba serca czy nadciśnienie tętnicze mogą być czynnikami predysponującymi do depresji. Niektóre leki, takie jak leki przeciwbólowe, leki przeciwdepresyjne czy leki uspokajające, mogą mieć również działanie depresyjne. Tak samo ważne są czynniki psychologiczne, a więc wszelkie traumatyczne przeżycia z przeszłości, brak celów i perspektyw na przyszłość, brak aktywności i zainteresowań.
Sposoby walki z depresją u osób starszych
Jak walczyć z depresją u seniorów? Konieczna jest opieka nad osobami starszymi, a często również wizyta u specjalisty, który zleci leczenie farmakologiczne lub udział w terapii indywidualnej/grupowej. Takie rozwiązanie może pomóc seniorom zrozumieć i przetwarzać emocje, radzić sobie z trudnymi sytuacjami i nauczyć nowych strategii radzenia sobie. Pomocne będą również wszelkie aktywności i zajęcia dodatkowe, które prowadzone są w specjalnych ośrodkach dla seniorów czy domach opieki dla osób starszych. Zajęcia, które dają satysfakcję, takie jak pasje, hobby, czytanie książek, gry planszowe, czy rękodzieło, pomagają zająć umysł i zwiększają pozytywne emocje. Ważna jest też regularna aktywność fizyczna – może ona pomóc seniorom poprawić nastrój i zwiększyć poczucie własnej wartości. Niemniej istotne jest utrzymywanie kontaktów z rodziną, przyjaciółmi i innymi ludźmi, które pozwalają seniorom poczuć się bardziej zaangażowanymi i mniej samotnymi.
Depresja to poważna choroba – bez względu na wiek. Jeśli cierpi na nią osoba starsza, warto otoczyć ją profesjonalną opieką.