Wielu z nas zastanawia się zapewne, jak pomóc naszym dzieciom w rozwoju ich intelektualnych zdolności. Pytanie, co zrobić, aby zapewnić im dobry start oraz poprawić wyniki osiągane w szkole, zadaje sobie wielu rodziców. Pewnym rozwiązaniem może okazać się nauka arytmetyki mentalnej.
Poprzez nieprawidłowo funkcjonujący system edukacji ukształtowanie młodego umysłu, tak by w pełni wykorzystywał drzemiący w nim potencjał, nie jest prostym zadaniem. Szkoła niestety bardzo często narzuca schematyczny sposób myślenia, zadania, które dzieci wykonują są w przeważającej mierze odtwórcze i nie pobudzają kreatywności. Edukacja wczesnoszkolna nie wykorzystuje zatem potencjału młodych ludzi w maksymalnym stopniu, pomimo że ich umysły są przecież chłonne niczym gąbka. Można jednak starać się wesprzeć tradycyjny i niestety wadliwy system edukacji pewnego rodzaju ćwiczeniami pozwalającymi na lepsze kształtowanie zdolności intelektualnych u dzieci. Jedną z ciekawszych metod, która polega na pełniejszym wykorzystaniu zdolności intelektualnych dzieci jest arytmetyka mentalna.
Na czym dokładnie polega arytmetyka mentalna?
Program arytmetyki mentalnej oparty jest na regularnych spotkaniach, na których uczniowie wykonują obliczenia arytmetyczne, takie jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie oraz dzielenie. Na początkowym etapie kursu stosuje się w tym celu pewnego rodzaju narzędzie. Jest to specjalne liczydło, na którym uczniowie przesuwają koraliki, zaś na kolejnym etapie kursu wizualizują je sobie i dokonują obliczeń w pamięci.
Arytmetyka mentalna nie ogranicza się jednak do nauki szybkiego i bezbłędnego liczenia w pamięci. Program zajęć pozwala dzieciom lepiej niż w szkole kształtować zdolności i umiejętności, które będą mogły wykorzystać nie tylko w szkole, ale i w dorosłym życiu. Dzięki temu rozwiązaniu dzieci mogą ćwiczyć swoją wyobraźnię oraz pamięć fotograficzną i słuchową. Dodatkowo w porównaniu do bardziej konwencjonalnych metod nauki proponowanej w tradycyjnych szkołach, arytmetyka mentalna pozwala na stymulowanie obu półkul mózgowych, co znacząco wpływa nie tylko na efektywniejszy rozwój mózgu dziecka, ale również usprawnia proces zapamiętywania, wspiera kreatywność, a także poprawia logiczne myślenie.
Jak wyglądają zajęcia z arytmetyki mentalnej?
Najlepszym momentem do rozpoczęcia tego typu nauki u dzieci jest wiek od 4 do 7 roku życia. Zajęcia te odbywają się najczęściej raz w tygodniu i trwają w zależności od intensywności najczęściej około dwóch lat. Dodatkowo uczniowie zobowiązani są do systematycznych ćwiczeń w domu, które odbywają się za pośrednictwem autorskiej platformy edukacyjnej. Program zajęć wykorzystuje różnorodne techniki, które angażują dzieci i aktywizują je do czynnego udziału w zajęciach. Poza ćwiczeniami z wykorzystaniem liczydła na poszczególnych lekcjach najmłodsi uczestniczą w różnego rodzaju grach i zabawach, które mają na celu lepsze pobudzenie wyobraźni oraz rozwój kreatywnego i logicznego myślenia.
Dzięki kursowi z arytmetyki mentalnej dzieci, które nie mają problemów z przyswajaniem wiedzy mogą liczyć na wszechstronny rozwój intelektualny, a uczniowie, mający trudności w nauce mogą je wyeliminować i zyskać pewność siebie, której dotąd im mogło brakować.
Inspirowane: abakus-center.eu/pl-pl/ – zajęcia kreatywne dla dzieci