Nawet pomimo ogromnych korzyści, jakie zapewnić może odpowiedni system klimatyzacji, nie wszystkie firmy są w stanie w niego zainwestować. Problemem okazują się kwestie finansowe, które jednak można rozwiązać. Na przykład poprzez leasing.
Podobnie jak samochody, a także rozmaite sprzęty, czy maszyny, również klimatyzatorów nie trzeba kupować za pełną cenę. Dobry program leasingowy pozwala zdobyć wysokiej jakości urządzenia na korzystnych warunkach, i tylko na określony czas. Gdy umowa się skończy, możesz pomyśleć o wykupie produktów, ale nie musisz.
Zalet takiego rozwiązania jest znacznie więcej, jednak zanim przejdziemy do ich szczegółowego omówienia, należy wyjaśnić różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym. W obu przypadkach obowiązują nieco inne warunki.
Leasing operacyjny klimatyzacji – na czym polega?
Na początek rozwiązanie o nieco prostszych zasadach (zwłaszcza tych związanych z rozliczeniami). Leasing operacyjny, inaczej określany jako usługowy, polega na przekazaniu systemów klimatyzacji w użytkowanie w zamian za regularne opłacanie rat leasingowych. Potrzebny jest również pewien wkład własny firmy, jednak nie jest on zbyt duży. Co jeszcze warto wiedzieć o takiej usłudze? Przede wszystkim to, że:
- po zakończeniu umowy możesz wykupić urządzenia (cena jest znana wcześniej),
- firma leasingująca odpowiada za amortyzację sprzętu,
- możesz wpisać w koszty uzyskania przychodu wszelkie opłaty, jakie wiążą się z umową (łącznie z serwisem).
Leasing finansowy klimatyzacji – sprawdź, co musisz wiedzieć
W tym przypadku zasady są nieco inne. W leasingu finansowym (kapitałowym) nadal mamy do czynienia z przekazaniem urządzeń, jednak są one traktowane jest środek trwały Twojej firmy. Z tego powodu podatek VAT jest w całości płacony po podpisaniu umowy, a nie cząstkowo, jak przy leasingu operacyjnym. To jednak nie wszystkie różnice.
- Leasing finansowy jest przeważnie krótszy, może trwać nawet rok.
- Raty leasingowe są opłacane w kwocie netto.
- Twoja firma odpowiada za amortyzację sprzętu.
Należy w tym miejscu podkreślić, że przy takiej umowie przeniesienie prawa własności klimatyzacji może nastąpić za niewielką kwotę.
Czy warto decydować się na leasing klimatyzacji dla firmy?
Jeszcze zanim podpiszesz stosowną umowę, możesz skorzystać z doradztwa firmy przekazującej klimatyzatory na zasadach leasingu. Zwłaszcza gdy jest to podmiot uznany, cieszący się dobrą opinią wśród klientów. Specjaliści wyjaśnią Ci wymienione wyżej różnice, a także przedstawiają konkretne warunki, łącznie z wszelkimi opłatami.
Niezależnie od tego, na jaki leasing klimatyzacji się zdecydujesz, możesz liczyć na szereg korzyści. Przede wszystkim jesteś w stanie znacząco obniżyć koszty ponoszone w związku z całą inwestycją. Zamiast płacić za drogi sprzęt, a także jego montaż, otrzymujesz do dyspozycji wybrany przez siebie system za stałe, przeważnie miesięczne opłaty. Nadal masz więc pełną kontrolę nad wydatkami, a jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wiele z nich zapisać jako koszt uzyskania przychodu. Cała operacja jest więc naprawdę opłacalna.
Do tego dochodzą zalety samych urządzeń, dzięki którym praca w firmie staje się po prostu przyjemniejsza. Klimatyzacja pozwala utrzymać temperaturę na akceptowalnym poziomie nawet w czasie największych upałów. Pracownicy zyskujesz zatem ogromny komfort, który może pozytywnie wpłynąć na uzyskiwane przez nich wyniki.
Usługa leasingu klimatyzacji często wiąże się również z fachowym doradztwem i pomocą związaną chociażby z regularnym serwisem sprzętów. Nie mówiąc już o tym, że jesteś w stanie w odpowiedni sposób dopasować je do specyfiki budynku, w którym mają się znaleźć, a także potrzeb korzystających z niego osób. Niezależnie od tego, czy interesują Cię standardowe klimatyzatory typu split, systemy kanałowe, czy może przenośne, na pewno warto rozważyć leasing. Zwłaszcza że do wyboru masz różne jego formy.
źródło: Clima Polska klimatyzatory