Przepisy dotyczące doboru sprzętu aptecznego w aptekach na terenie Polski
Wybór sprzętu aptecznego to nie tylko kwestia jakości pracy aptekarzy i wizerunku profesjonalnej apteki, ale przede wszystkim obowiązek zgodności z przepisami państwowymi regulującymi pracę aptek na terenie Polski. Sprzęt apteczny respektować musi wymogi ilościowe, jakościowe oraz szczegółowe wytyczne sformułowane przez polskie Ministerstwo Zdrowia. Obostrzenia te reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia określające cechy lokalu aptecznego oraz sprzętu będącego na jego wyposażeniu. Właścicieli aptek interesuje w szczególności paragraf siódmy tego Rozporządzenia, który precyzuje, iż każda apteka posiadać winna urządzenia umożliwiające wytwarzanie leków, zgodnie z obowiązującymi szczegółowymi wytycznymi farmakologicznymi, jak również konieczne jest wyposażenie apteki w sprzęty właściwie zabezpieczające leki i inne wyroby medyczne przed zabrudzeniem lub zakurzeniem.
Sprzęt apteczny, który musi posiadać każda apteka
Stosując się do wytycznych Rozporządzenia Ministra Zdrowia, każda apteka w Polsce musi posiadać między innymi: stoły i szafy ekspedycyjne, do których dostęp mogą mieć osoby niebędące pracownikami apteki, szafy magazynowe, lodówki i szafy chłodnicze, sterylizatory oraz szafy pancerne przeznaczone do przechowywania leków psychotropowych oraz innych substancji psychoaktywnych, w tym morfiny medycznej. Oprócz tego każda apteka posiadać musi zgodny ze swoją działalnością specjalistyczny sprzęt farmaceutyczny umożliwiający wytwarzanie leków według obowiązujących receptur farmakologicznych.
Jak wybierać najwyższej jakości sprzęt apteczny?
Najważniejszymi elementami wyposażenia każdej apteki są następujące sprzęty apteczne: chłodziarki farmaceutyczne, lodówki na szczepionki, sterylizatory, miksery recepturowe i specjalistyczny sprzęt wentylacyjny.
Lodówka
Wybierając lodówkę na leki, trzeba sprawdzić, czy w jej funkcjach technicznych ujęto parametry takie jak: programtor temperatury wraz z termostatem elektronicznym i cyfrowym termometrem. Należy także wybierać modele lodówek fabrycznie wyposażone w automatyczne odszranianie, a przede wszystkim posiadające system alarmów cyfrowych (szczególnie dźwiękowych) uruchamiających się w sytuacji przekroczenia granic dopuszczalnych temperatur lub awarii sprzętu. Od tej funkcji alarmu zależy bezpieczeństwo przechowywanych leków i innych produktów medycznych.
Mikser recepturowy
Jeśli apteka wyposażana jest w mikser recepturowy służący do przygotowywania maści i kremów, warto wybrać model objęty co najmniej dwuletnią gwarancją. W praktyce najlepiej sprawdzają się miksery z maksymalnie uproszczoną obsługą, a także możliwością wytwarzania maści i kremów bezpośrednio w pojemnikach, by uniknąć przekładania ich z naczynia miksującego do tubek lub słoików. Kolejnym elementem obowiązkowego wyposażenie apteki jest sterylizator gwarantujący wymuszony obieg powietrza w aptece.
Sterylizator i wentylator
Sterylizator zgodny być musi z wymogami zawartymi w Farmakopei Polskiej (numer VII), a ostatnim elementem obowiązkowego wyposażenia apteki jest wentylator, który powinien zapewniać minimum 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny w pomieszczeniu aptecznym. W przypadku tak zwanych izb recepturowych, w których przygotowywane są leki – według obowiązujących w Polsce przepisów – konieczna jest minimum 2-krotna wymiana powietrza w jednostce godzinowej.
Źródła danych jakościowych dotyczących wyboru sprzętu aptecznego w Polsce
Szczegółowe wytyczne dotyczące kryteriów wyboru sprzętu obowiązkowego aptecznego w Polsce zawarte są w Farmakopiei Polskiej oraz – poddawanym okresowej aktualizacji – Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Producenci sprzętu aptecznego dostosowują swoją ofertę do zawartych w tych dokumentach regulacji prawnych.
Inspirowane: Wamed.pl – producent sprzętu medycznego