Tkanka podskórna jako wyjątkowo delikatna i ciężko dostępna część ludzkiego ciała, wydaje się trudna do zdiagnozowania. Na szczęście jest to mylne przekonanie. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu możliwe jest szybkie i łatwe diagnozowanie schorzeń tkanek podskórnych. Warto jednak dowiedzieć się, jakie są wskazania do wykonania badania USG tkanek podskórnych, jak ono przebiega oraz co może wykazać. Wszystkie te informacje znajdziecie w poniższym tekście.
Charakterystyka tkanek podskórnych
Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć, czym właściwie są tkanki podskórne, aby mieć pewność czy potrzeba wykonania badania ultrasonograficznego tkanek podskórnych w ogóle nas dotyczy. Tkanka podskórna stanowi wewnętrzną warstwę skóry. Jest jednocześnie bardzo ważnym elementem ochronnym w naszym ciele. Oprócz tego stanowi również stabilizację dla wielu organów wewnętrznych. W budowie tkanki podskórnej można wymienić przede wszystkim luźną tkankę łączną. W tej tkance łącznej natomiast gromadzi się tłuszcz. Taka warstwa stanowi zarówno warstwę ochronną organizmu przed utratą ciepła, jak i zapasowy materiał energetyczny. Oprócz tego tkanka podskórna buforuje i stabilizuje narządy wewnętrzne i struktury skóry oraz dba o zachowanie ich wzajemnego położenia. Ponadto w tkance podskórnej zlokalizowane są również naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne, nerwy oraz elementy gruczołów potowych i łojowych. Taka budowa tkanki podskórnej stanowi dobre środowisko do powstawania różnego typu tłuszczaków, gruczolaków lub guzów. I to właśnie w celu ich wykrycia, zbadania i zdiagnozowania, wykonywane jest USG tkanki podskórnej.
Kiedy zgłosić się na badanie USG tkanek podskórnych?
Jak do każdego badania, tak i do badania ultrasonograficznego tkanek podskórnych istnieją pewne wskazania. Warto wiedzieć, kiedy zgłosić się na takie badanie lub kiedy lekarz będzie miał wskazania do skierowania nas na badanie USG tkanek podskórnych. Jednym z takich okoliczności są urazy czy obrzęki mięśni, bardzo często również bolesne. Oprócz tego do niepokojących objawów należy wyczuwalne powiększenie węzłów chłonnych, asymetria kończyn, zmiany podskórne niewiadomego pochodzenia oraz zauważalne czy też wyczuwalne w dotyku guzy, które przypuszczalnie mogą być zlokalizowane w tkance podskórnej lub skórze.
Cel badania USG tkanek podskórnych
Badanie ultrasonograficzne tkanek podskórnych skupia się na poddaniu analizie zmian wyczuwalnych lub zauważalnych podczas wstępnego badania lekarskiego. Badanie USG najczęściej poprzedza biopsję lub zabieg operacyjny z oddaniem wycinka do badań histopatologicznych. Dzięki temu szybkiemu i bezinwazyjnemu badaniu, lekarz ma szansę ocenić zmiany oraz wstępnie określić czy są to zmiany nieszkodliwe, zapalne, czy też nowotworowe. Najczęściej w przypadku zmian w obrębie tkanki podskórnej mamy do czynienia z łagodnymi zmianami, którymi są tłuszczaki, kaszaki, włókniaki oraz guzy zapalne. Są one dość łatwe do wyleczenia, jednak ważne jest ich wczesne wykrycie i zdiagnozowanie. Natomiast szybkie wdrożenie leczenia jest szczególnie ważne w przypadku zmian nowotworowych, nawet tych łagodnych. Tylko leczenie wprowadzone we wczesnym stadium daje gwarancję całkowitego powrotu do zdrowia.
Na czym polega badanie ultrasonograficzne?
Badanie ultrasonograficzne opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Głowica do badania USG wysyła a następnie odbiera fale ultradźwiękowe. Informacje te przekazywane są do urządzenia ultrasonografu i interpretowane. Na tej podstawie na ekranie wyświetlane są obrazy tkanek i narządów wewnętrznych powstałe poprzez różnorodną długość odbitych fal ultradźwiękowych. Jest to doskonałe badanie do szybkiego, bezbolesnego i precyzyjnego zobrazowania struktur wewnętrznych ciała. Dzięki temu niejednokrotnie można uniknąć bardziej inwazyjnych badań lub nawet zbędnego leczenia chirurgicznego. Ponadto badanie USG bardzo często stanowi dodatkowe wsparcie dla lekarzy podczas przeprowadzania zabiegów chirurgicznych i dzięki niemu lekarz ma możliwość precyzyjnego dotarcia do zmienionych chorobowo tkanek.
Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl