Generator azotu to urządzenie, które pozwala na wytworzenie azotu ze sprężonego powietrza. Na czym konkretnie polega ich działanie? Z jakich technologii korzystają? Gdzie mogą być wykorzystywane? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Jak działa generator azotu?
Cały mechanizm podzielić można na kilka sekcji. Pierwszą z nich jest kompresor, a właściwie sprężarka olejowa lub bezolejowa. Kolejna grupa elementów odpowiada za uzdatnianie powietrza i należą do niej m.in. osuszacz, filtry oraz separatory. Mówiąc o budowie generatora azotu nie można oczywiście zapomnieć o sekcji odpowiedzialnej za separowanie azotu.
Najnowsze rozwiązania, które obecnie dostępne są na rynku, pozwalają na dostosowane generatora do wymagań konkretnego klienta, a ich praca możliwa jest nawet w szczególnie nieprzyjaznych warunkach, takich jak wysoka i niska temperatura, wysoki poziom zapylenia i wilgotności.
Stosowanie generatora azotu to alternatywa dla metod kriogenicznych. Do jego zalet zaliczyć należy fakt, że używać go można w różnorodnych warunkach, a więc wszędzie tam, gdzie istnieje na niego zapotrzebowanie.
Jakimi metodami otrzymuje się azot ze sprężonego powietrza?
Generatory azotu działają w oparciu o dwie metody. Pierwszą jest metoda adsorpcyjna. Polega ona na tym, że za pośrednictwem sit molekularnych następuje adsorpcja tlenu przez złoże węgla aktywnego, a pozostały w ten sposób azot zostaje zmagazynowany w specjalnym zbiorniku zasobnikowym. Sposób ten opiera się na procesie adsorpcji zmiennociśnieniowej. Nowoczesne generatory, które wykorzystują opisane zjawisko molekularnego rozdziału składników występować mogą w różnych wielkościach – kolumny mogą być zaprojektowane indywidualnie, dzięki czemu urządzenie w optymalny sposób spełnia oczekiwania użytkownika oraz pozwala na zmniejszenie kosztów.
Drugą wykorzystywaną metodą jest metoda membranowa. W generatorach tego typu główną rolę odgrywają moduły membranowe. Cały proces polega na tym, że powietrze zostaje wprowadzone to tzw. kapilar. Ich budowa jest specyficzna, bowiem ściany tego elementu są przepuszczalne dla tlenu, ale nie przepuszczają azotu. W ten sposób te dwa składniki zostają do siebie oddzielone. Do zalet rozwiązań membranowych zaliczyć można wielkość urządzenia – jest małe, a mimo to umożliwia otrzymanie dużych strumieni czystego azotu. W dodatku obecne rozwiązania posiadają korzystną żywotność – membrana może nam służyć więcej niż 10 lat!
Zastosowanie generatorów azotu
Azot charakteryzujący się wysokim stopniem czystości wykorzystywany jest w medycynie, przemyśle samochodowym, elektronicznym, petrochemicznym i chemicznym. Gaz ten stosowany jest również w przemyśle spożywczym, w procesach magazynowania płynów i pakowania. Azot pozwala też na produkcję polimerów, farb rozpuszczalnikowych, wspomaga procesy obróbki cieplnej, umożliwia cięcie laserowe oraz wykorzystywany jest w procesach formowania tworzyw sztucznych.
Generatory azotu to nowoczesny sposób na otrzymanie czystego azotu, który wykorzystywany może być w różnorodnych branżach. Obecnie urządzenia te wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dlatego nie wymagają szczególnej konserwacji. Wiele rozwiązań pozwala również na dopasowanie stopnia czystości azotu. Dzięki generatorom znika potrzeba przewożenia ciężkich i nieporęcznych butli, bowiem urządzenie pozwala na produkcję azotu w dowolnym miejscu i czasie. Cechy te, w parze z niezawodnością i łatwą obsługą świadczą o tym, że generatory azotu to nowoczesne, komfortowe rozwiązanie, z którego jeszcze długo będziemy korzystać.
Inspirowane: Bogepolska.pl – generatory tlenu