Niezależnie od okoliczności, organizacja pochówku to zawsze przeżycie trudne, które wiąże się koniecznością nie tylko poradzenia sobie ze stratą, ale też załatwienia szeregu formalności. Wiele osób ma w związku z tym pewne wątpliwości, co robić w danej sytuacji i jakie działanie powinny zostać podjęte. Tyczy się to również kontaktu z urzędami i innymi instytucjami. Z tego właśnie powodu przygotowaliśmy listę najczęściej pojawiających się pytań na temat pogrzebu. Oczywiście wraz z odpowiedziami.
Co zrobić, gdy ktoś bliski umrze w domu?
W pierwszej kolejności trzeba wezwać lekarza, który stwierdzi zgon. To do niego należy też wystawienie karty zgonu, która będzie potrzebna w Urzędzie Stanu Cywilnego. Musisz się do niego udać celem otrzymania aktu zgonu. Na podstawie tego dokumentu możliwa staje się organizacja pochówku. Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu, kartę zgonu wystawia lekarz prowadzący.
Kolejnym krokiem będzie wezwanie zakładu pogrzebowego, który zajmie się odebraniem ciała zmarłego, a także przewiezieniem go do chłodni.
Co jest potrzebne, by zakład pogrzebowy mógł zająć się pochówkiem?
Oprócz aktu zgonu trzeba mieć ze sobą własny dowód osobisty, jak również dowód osobisty osoby zmarłej. Jeżeli była ona rencistą lub emerytem, potrzebny będzie dokument potwierdzający ten fakt. Może być to legitymacja emeryta i rencisty, a także odcinek ostatniej renty bądź emerytury.
Jakie dokumenty są niezbędne, by starać się o zasiłek pogrzebowy?
Członkom rodziny, którzy zajmują się organizacją pochówku, przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 złotych. Żeby go uzyskać, należy oczywiście dopełnić pewnych formalności.
Niezbędny będzie odpowiedni wniosek o wypłatę zasiłku, a także następujące dokumenty:
- akt zgonu,
- oryginalne rachunki określające koszty poniesione w związku z pogrzebem,
- skrócony odpis aktu stanu cywilnego, który wskazuje na pokrewieństwo z osobą zmarłą,
- zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu lub emerytalnemu.
W jaki sposób odbywa się pogrzeb? Czym zajmuje się zakład pogrzebowy?
Profesjonalna firma bierze na siebie wszystkie sprawy organizacyjne związane z przygotowaniem pochówku. To od klientów zależy, czy będzie to pogrzeb tradycyjny, czy świecki. W pierwszym przypadku w najważniejszą funkcję pełni ksiądz, w drugim natomiast za przebieg całego wydarzenia odpowiada tak zwany Mistrz Ceremonii pogrzebowej, który wygłasza między innymi mowę pogrzebową.
Formalności, a także ewentualne dodatkowe życzenia, można zgłaszać w zakładzie pogrzebowym. Zatrudnieni w nim pracownicy zrobią wszystko, aby pożegnanie zmarłego odbyło się zgodnie z wolą rodziny.
Czy w Polsce organizowane są kremacje?
Tak. Wystarczy wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy. Najlepiej taki, który ma doświadczenie w organizacji tego typu ceremonii. Wymaga ona bowiem spopielenia ciała we właściwych warunkach. Prochy zmarłego umieszczone zostają następnie w specjalnej urnie, która następnie powinna być umieszczona w tradycyjnym grobie ziemnym lub w tak zwanym kolumbarium.
Co to jest pogotowie pogrzebowe?
Wiele zakładów prowadzi tak zwane pogotowie pogrzebowe, czyli całodobową linię telefoniczną, za sprawą której można zgłaszać konieczność przeprowadzenia pochówku. Jest ona dostępna o każdej porze, również w dniach wolnych od pracy. Co ważne, pracownicy zakładu w trakcie rozmowy przekazują najważniejsze informacje na temat pogrzebu, a także odpowiadają na wszelkie pytania.
Czy zakład pogrzebowy świadczy usługi dodatkowe?
Tak. Co więcej, mogą być one bardzo zróżnicowane. Dotyczą między innymi sprzedaży trumien i urn, przygotowania ciała zmarłego, organizacji oprawy kwiatowej i muzycznej, wynajęcia sali pożegnań, jak również współpracy z Mistrzem Ceremonii pogrzebowej, jeśli ma być to pogrzeb świecki.
Do tego dochodzi masa innych spraw, którymi może zająć się zakład pogrzebowy. Mowa tu także o pomocy w dopełnieniu formalności w urzędach i firmach ubezpieczeniowych. Wszystko to powoduje, że wybór właściwej firmy jest naprawdę istotny.