Fontanna to świetny element wystroju ogrodu, a najpopularniejszym typem są betonowe fontanny ogrodowe. Zdarza się jednak, że nie pracuje ona tak jak powinna. Awarie, problemy z pompą czy pęknięcia to rzeczy, które mogą martwić potencjalnego właściciela – ten konkretny element wystroju ogrodu jest drogi zarówno w zakupie czy w utrzymaniu, jak i w naprawie. Oto pięć najczęstszych awarii i problemów dotyczących fontanny ogrodowej.
-
Biały nalot na dnie
Biały, dziwny nalot na dnie i wzdłuż długości fontanny tworzy się po jakimś czasie użytkowania, choć nie zawsze. Najczęściej jest to zwyczajny osad, który nagromadził się w wodzie wodociągowej. Jest to bardzo nieestetyczne, lecz z pomocą przychodzą nam wszelkie środki czystości do usuwania tego typu brudu. Do zmywania kamienia wapiennego można użyć też mieszanki octu spirytusowego i wody. Aby w przyszłości zapobiec powstawaniu osadu, należy używać filtrów do wody, które można kupić w specjalistycznych sklepach. Istnieją także specjalne środki do ochrony fontanny ogrodowej betonowej i z innych tworzyw.
-
Nieprzyjemny zapach
Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu wydzielającego się z ozdoby ogrodu są glony i bakterie, zamieszkujące fontannę. Co zrobić, aby temu zapobiec? Należy czyścić wodotrysk w miarę regularnie, co 2-4 miesiące. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby wyczyścić fontannę, jest jej całkowite opróżnienie. Do samego sprzątania zaleca się wybór specjalistycznych środków do betonu lub kamienia, które zapobiegają wzrostowi glonów, choć nawet wtedy fontanna musi być wyczyszczona po określonym czasie.
-
Dziwne dźwięki lub zbyt głośne działanie
Jest to najprawdopodobniej znak, że w fontannie nie ma wystarczającej ilości wody. Wiele zależy od poziomu wilgotności powietrza – im jest ono niższe, tym częściej trzeba napełniać fontannę. Zbyt mała ilość płynu może spowodować problemy z pompą, a w dalszej kolejności poważną awarię ozdoby ogrodu, która może za sobą przynieść bardzo duże koszty naprawy. Przyjmuje się, że poziom wody nad pompą powinien wynosić około 5 centymetrów.
Jeśli to nie przyniesie skutku, warto sprawdzić, czy pompa wody jest ustawiona prawidłowo. Złe ustawienie powoduje wibracje, przez które z fontanny wylewają się mniejsze ilości cieczy. Specjaliści zalecają użycie pasków piankowych lub podkładki szkockiej. Nada się większość gąbek, które należy zawiązać wokół pompy, co powinno zapobiec drganiom i zażegnać problem.
-
Pęknięcia fontanny
Pęknięcia fontanny zdarzają się głównie w fontannach wykonanych z kamienia, choć zdarzają się i w tych, stworzonych z betonu. Najczęstszą przyczyną takiego stanu, jest fakt, że użytkownik nie wypompował całkowicie wody z elementu wystroju na okres zimy. Lód powstały z osiadłej wody powoduje mikropęknięcia w konstrukcji, co powoduje powstawanie coraz to większych szkód. Aby zapobiec tworzeniu się pęknięć, należy przed zimą wypompować całą wodę i koniecznie zasłonić zbiornik nieprzemakalnym materiałem.
-
Fontanna za bardzo rozpryskuje wodę
W przypadku zbytniego rozbryzgiwania wody (zazwyczaj nie powinna wypadać poza średnicę fontanny) należy sprawdzić dysze, pompę oraz dopływ wody. Należy sprawdzić też wszystkie wskaźniki takie jak poziom wody nad pompą oraz prędkość jej pracy. Jeśli problem wynika z awarii tego elementu, należy wezwać fachowca, aby sprawdził co się zepsuło.
Fontanny ogrodowe betonowe i kamienne są często bardzo długowieczne. Jednak, by zapewnić im jak najdłuższą żywotność, musimy pamiętać o odpowiedniej konserwacji i dbaniu o ten element wystroju ogrodu.