Implanty zębowe są szansą na nieskazitelny uśmiech, który przyczynia się do uzyskania atrakcyjnego wyglądu, a także większej pewności siebie. Dobrze wykonane implanty są inwestycją na długie lata. Należy jednak pamiętać o tym, że o implanty zębowe należy w odpowiedni sposób zadbać – codzienna pielęgnacja musi być równie dokładna, jak w przypadku naturalnego uzębienia, dzięki czemu mogą one zachować swoje właściwości.
Wytrzymałość implantów
Implanty zębowe są inwestycją na długie lata. Oczywiście nie można liczyć na to, że będą spełniały swoją funkcję dożywotnio, ale przy prawidłowej pielęgnacji posłużą naprawdę długo. Statystyki mówią, że po 10 latach implanty nawet w 90% przypadków nadal spełniają swoją rolę. Implant to tytanowy wkręt, który zastępuje korzeń usuniętego zęba i z czasem zrasta się z kością, tworząc trwałe i mocne połączenie. Wiele osób uważa, że o sztuczne zęby nie trzeba dbać tak jak o własne, jednak jest to mylny pogląd. Implanty, mimo że są wykonane z solidnych materiałów, z czasem mogą ulec uszkodzeniu i utracić swoje właściwości. Proces ten będzie przyśpieszała nieprawidłowa higiena jamy ustnej.
Problemy, które można spotkać przy implantach zębowych
Implanty zębów nie są narażone na próchnicę tak jak naturalne uzębienie oraz nie będą bolały, jednak nie oznacza to, że możemy zapomnieć o ich higienie. Największym problemem implantów jest gromadzenie się resztek jedzenia i szkodliwych bakterii na granicy połączenia implantu z koroną protetyczną. Z czasem przy nawarstwianiu się resztek dochodzi do wytworzenia się kamienia nazębnego, który niekorzystnie wpływa na osadzenie implantów. Kamień może wywoływać stan zapalny, przyczyniający się do odsłonięcia linii dziąseł. Wówczas implant ulegnie odsłonięciu i będzie podatny na działanie szkodliwych czynników. Dodatkowo odsłonięty implant nie wygląda estetycznie. Należy podkreślić, że o odpowiednią higienę jamy ustnej należy szczególnie dbać w okresie, w którym implant jeszcze nie złączył się trwale z kością. W tym przypadku może bowiem dojść do stanu zapalnego tkanek znajdujących się wokół implantu, przez co połączenie tytanowej powierzchni z kością nie będzie możliwe. Niestety wówczas konieczne będzie usunięcie implantu.
Jak dbać o implanty?
Codzienna pielęgnacja jamy ustnej gwarantuje, że implanty zębów będą wyglądały estetycznie i posłużą przez długie lata. Wśród podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych warto wymienić dokładne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Można do tego wykorzystać szczoteczki elektryczne, które wykazują większą skuteczność, niż tradycyjne. Po szczotkowaniu zębów zaleca się stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, które zawierają w swoim składzie antybakteryjną chlorheksydynę. Bardzo ważna okazuje się dbałość o okolice dziąseł, dzięki czemu można zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego lub ograniczyć jego nawarstwianie się. Warto zastosować przynajmniej 2 razy dziennie nić dentystyczną, którą czyści się przestrzenie międzyzębowe z zalegających w nich resztek pokarmu. Dobre efekty daje także stosownie irygatora dentystycznego, który wyposażony jest w specjalną końcówkę dedykowaną do czyszczenia implantów. Pomaga on zachować odpowiednią higienę w przestrzeniach między dziąsłami i implantami, dodatkowo pobudzając krążenie krwi w dziąsłach. Oczywiście osoby posiadające implanty zębowe muszą pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Specjalista będzie bowiem w stanie wykryć nieprawidłowości i wydać zalecenia odnośnie dalszej higieny jamy ustnej. Posiadacz implantów powinien również kontrolować ich stan, gdyż dzięki temu prawdopodobnie uda się zachować je w dobrej kondycji przez lata.
Zabiegi pielęgnacyjne implantów nie są czasochłonne, a jednak są w stanie zapewnić piękny, zdrowo wyglądający uśmiech. Z pewnością nie należy lekceważyć codziennej higieny jamy ustnej, ponieważ wymiana implantów po kilku latach może okazać się znacznie mniej opłacalna, niż codzienne szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej.