Urządzenia farmaceutyczne to niezbędny element wyposażenia każdej apteki. Trzeba jednak wiedzieć, że różnią się one od tych, które wykorzystywane są przez firmy farmaceutyczne. Podstawowe wyposażenie apteki regulowane jest przez prawo, natomiast to, jakie urządzenia znajdą się w danym przedsiębiorstwie, zależy od rodzaju produkowanych specyfików. Czym charakteryzują się sprzęty, które znajdziemy w aptece? I czym cechują się nowoczesne urządzenia farmaceutyczne stanowiące wyposażenie firm specjalizujących się w produkcji leków?
Urządzenia farmaceutyczne w aptece
Rozporządzenie Ministra Zdrowia szczegółowo opisuje wymogi, które musi spełniać wyposażenie lokalu aptecznego. W myśl tego aktu prawnego każda apteka powinna być wyposażona w sprzęt umożliwiający sporządzanie leków oraz urządzenia, które pozwalają na odpowiednie przechowywanie leków oraz wyrobów medycznych. Wspomniane rozporządzenie wymienia też katalog sprzętów, które powinny znaleźć się w każdej aptece.
Wyposażenie apteczne musi spełniać wymagania jakościowe oraz prawne. Największą rolę odgrywają tu chłodziarki farmaceutyczne, lodówki na szczepionki, sterylizatory, miksery recepturowe i sprzęt wentylacyjny.
Urządzenia służące do produkcji leków
Inny charakter mają urządzenia pracujące w przemyśle farmaceutycznym. Już na wstępie trzeba wskazać, że Polska od wielu lat utrzymuje się w czołówce krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o produkcję leków. Urządzenia do produkcji farmaceutyków wykorzystywane przez rodzimych producentów cechują się nie tylko dużą wydajnością, ale też innowacyjnością. Dobre sprzęty w fabrykach farmaceutycznych powinny być w pełni zautomatyzowane, tak aby ograniczyć konieczność udziału człowieka w całym procesie produkcji.
Jakie urządzenia farmaceutyczne możemy tu wyróżnić? Są to m.in. wszelkie maszyny do blistrowania, kapsułkowania, homogenizowania czy też do tabletkowania. Oczywiście ich ceny nie należą do najniższych, jednak liczba wytwarzanych i pakowanych leków sprawia, że ich koszt zwraca się w stosunkowo krótkim czasie.
Nowoczesność i innowacyjność
Nowe technologie zdominowały rynek wyrobów farmaceutycznych i kosmetycznych. Inteligentne roboty bardzo szybko znajdują swoich nabywców. Mogą pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W przypadku zastosowania innowacyjnych rozwiązań, istotne jest również to, że koncern pozbywa się ryzyka popełnienia błędu ludzkiego np. przy pakowaniu leków. Nowoczesne urządzenia farmaceutyczne wnoszą wiele korzyści takich jak np.:
- zwiększenie wydajności linii produkcyjnych,
- gwarancja wysokiej jakości produktów,
- niezastępowalność w sytuacjach, gdzie konieczna jest powtarzalność konkretnych czynności,
- zwiększenie bezpieczeństwa pracowników.
Rynek farmaceutyczny jest niezwykle wymagający. Szczegółowe przepisy oraz wciąż rosnąca konkurencja wymuszają zarówno na właścicielach aptek, jak i na ogromnych koncernach farmaceutycznych zastosowanie najnowocześniejszych technologii. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój nauki i coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, osoby pracujące w branży zmuszone są do śledzenia najnowszych trendów i do otwartości na wdrażanie ich w swojej działalności. Konkurencja jest bardzo duża, a automatyzacja pracy może stanowić jeden z kluczowych czynników pozwalających na osiągnięcie sukcesu.
Inspirowane: urlinski.com.pl – mieszalnik laboratoryjny