Wilgoć można zaliczyć do jednej z najbardziej uciążliwych wad budowlanych. Co najgorsze, ten problem jest dość powszechny, a wilgoć – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie dotyka tylko starych, zaniedbanych budynków. Na szczęście eksperci opracowali już szereg bezinwazyjnych metod osuszania obiektów, którymi możemy się posiłkować
Bezinwazyjne metody osuszania budynków
Wilgoć może być wynikiem wielu czynników – zaliczyć można do nich m.in. uszkodzenia rur spustowych i rynnowych, zalania, brak czy uszkodzenie izolacji pionowej bądź poziomej. Eksperci zajmujący się walką z wilgocią i osuszaniem budynków dysponują już pokaźnym “arsenałem”, za pomocą którego są w stanie bezinwazyjnie osuszyć niemal każdy obiekt.
Do bezinwazyjnych metod osuszania zalicza się:
– Nagrzewanie – w przypadku tej metody do osuszania obiektów wykorzystuje się specjalne nagrzewnice lokowane w pomieszczeniach, w których występuję wilgoć. Nagrzewnice podnoszą temperaturę powietrza do kilkudziesięciu stopni, co w następstwie wywołuje intensywne odparowywanie wilgoci z warstw powierzchniowych murów. Dzieje się tak aż do momentu, w którym osiągnięta zostanie tzw. równowaga wilgotności. Wykorzystywane nagrzewnice mogą być zarówno elektryczne, gazowe, jak i olejowe. W trakcie wysuszania pomieszczenia temperatura nie powinna przekroczyć 35 stopni Celsjusza – wyższa temperatura może skutkować zniszczeniem murów.
– Absorpcja – w tej metodzie wykorzystywane są specjalne urządzenia ze środkiem absorbującym wodę. Do takich można zaliczyć żel silikonowy, krzemionkowy czy chlorek litu. Absorpcyjna metoda osuszania polega na odebraniu wody z zawilgoconych materiałów poprzez występujące i otaczające je suche powietrze, które uzyskiwane jest za pomocą wcześniej wspomnianych urządzeń. Przez osuszacze przepuszczane jest wilgotne powietrze zebrane z pomieszczenia, po czym zostaje ono podgrzane do odpowiedniej temperatury, a potem, już w formie suchej, wraca do pomieszczenia w celu ponownego nasycenia parą wodną. Zebrana w ten sposób wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz pomieszczenia, a cały cykl powinien zostać wykonywany aż do kompletnego osuszenia obiektu.
– Kondensacja – kondensacja jest metodą działająca na podobnej zasadzie, co absorpcja. Ten rodzaj bezinwazyjnego osuszania budynków polega na wysuszeniu powietrza występującego w pomieszczeniu poprzez skroplenie zgromadzonej w nim pary wodnej. Dzięki temu znacznie obniżona zostaje wilgotność względna powietrza, a wilgoć ulokowana w murze odparowuje. W kolejnym etapie powietrze wciągane jest przez wentylator i transportowane na parownik, gdzie następuje kondensacja pary wodnej, po czym kondensat gromadzi się w zbiorniku, skąd pompa odprowadza go do kanalizacji.
– Mikrofale – za pomocą tej metody mury nagrzewane są nie tylko powierzchownie, ale także w głębszych warstwach. Występująca wilgoć transformowana jest w parę wodną, a następnie przenika zarówno do wewnątrz, jak i zewnątrz obiektu, z którego jest usuwana za pomocą intensywnej wentylacji.
Inspirowane: Nord-help.com.pl – osuszanie budynku