Suszarka laboratoryjna to urządzenie służące do przeprowadzania procesów termicznych, takich jak suszenie i podgrzewanie. Bardzo często jest wykorzystywana do sterylizacji, a także prac badawczych, które wymagają podwyższonej temperatury. Jest to zatem podstawowy element wyposażenia każdego laboratorium chemicznego, medycznego, przemysłowego, kosmetycznego, biologicznego a także szpitala bądź apteki.
Jak działa suszarka laboratoryjna?
Chociaż każdy producent aparatury medycznej sukcesywnie ulepsza i rozwija swoje urządzenia, schemat działania suszarki pozostaje niezmienny. Powietrze, które dopływa do komory urządzenia (w której przetrzymywane są próbki) jest podgrzewane w specjalnej komorze ogrzewania wstępnego. Tak przygotowane powietrze jest wprowadzane do wnętrza komory właściwej przez otwory wentylacyjne umieszczone w bocznej ścianie urządzenia. Nawiew oraz wywiew powietrza (tzw. wymiana) są sterowane przez klapę znajdującą się na tylnej ścianie maszyny. W przypadku suszarek próżniowych schemat działania wygląda nieco inaczej. Cały proces rozpoczyna się nagrzewaniem wstępnym, za które odpowiadają styki elektryczne. Następnie ciśnienie w suszarce ulega obniżeniu i jest utrzymywane w zbiorniku odbiorczym, w którym znajduje się materiał. Umożliwia to na odparowanie wody w niskich temperaturach. Proces ten jest optymalizowany poprzez kontrolowane doprowadzanie ciepła.
Rodzaje suszarek laboratoryjnych
Ze względu na odmienny przebieg procesu obiegu powietrza, możemy wyróżnić trzy typy suszarek laboratoryjnych:
- Suszarka z konwekcją naturalną, w której ogrzane powietrze unosi się naturalnie w górę . Zapewnia dokładne suszenie i ogrzewanie materiałów. Delikatny przepływ powietrza w komorze minimalizuje ryzyko przesuszenia próbek. Urządzenie charakteryzuje się również niezwykle cichym trybem pracy.
- Suszarka z konwekcją wymuszoną, w której ruch powietrza wywoływany jest przez wentylator. Powietrze ogrzewane jest tak samo na całej powierzchni. Pozwala to na bardzo dokładne i stabilne utrzymanie temperatury, z zachowaniem możliwości regulacji obrotów wentylatora. Suszarka tego typu sprawdza się najlepiej do suszenia prób o dużej wilgotności. Praca urządzenia przebiega szybciej niż w przypadku innych typów suszarek.
- Suszarka próżniowa, w której komora próżniowa ogrzewana jest za pomocą styków elektrycznych i utrzymywana poprzez odpowiednie obniżenie ciśnienia. Stosowana w przypadku produktów wrażliwych na wysoką temperaturę, a także materiałów niestabilnych termicznie oraz łatwo utleniających się substancji.
Suszarka laboratoryjna i suszarka apteczna – zastosowanie
Suszarki laboratoryjne są to bez wątpienia jedne z podstawowych elementów wyposażenia każdego laboratorium, szpitala czy apteki.
Jednym z głównych zastosowań suszarki laboratoryjnej jest suszenie szkła. Z powodzeniem wykorzystuje się ją także do badania wpływu wysokiej temperatury na jakość oraz poszczególne właściwości produktów czy procesów starzenia prób. Można dzięki niej testować też metabolizm lekarstw, badać surowicę białkową czy suszyć tkanki roślinne. Suszarki apteczne wykorzystywane są głownie przy produkcji leków recepturowych i suszenia szkła laboratoryjnego. Wiele z nich wyposażonych jest również w opcję sterylizacji, która pozwala na niszczenie wszystkich form drobnoustrojów w produkowanych lekach.
Jakie kryteria powinna spełniać dobra suszarka laboratoryjna?
Urządzenie powinno być przede wszystkim bezpieczne – posiadać funkcję ochrony komory przed przegrzaniem. Warto wybrać sprzęt dobrej jakości, w pełni wydajny oraz energooszczędny. Suszarka powinna również posiadać precyzyjny kontroler temperatury i zapis z komory urządzenia, dokumentujący warunki przebiegu badania. Dzięki temu możliwa będzie bowiem dokładniejsza analiza wyników. Dużą zaletą, choć już nie tak ważną, będzie oczywiście szybkość i łatwość w obsłudze. Urządzenie tego typu można personalizować, zmieniając lub dodając pewne elementy, takie jak podwójne drzwi czy obudowa ze stali nierdzewnej. Warto zaznaczyć, że każdy producent aparatury medycznej ma w swojej ofercie suszarki o różnych parametrach – dotyczy to głownie pojemności, mocy, wagi i wielkości urządzenia. Dzięki temu sprzęty mogą być dostosowane do potrzeb i warunków każdego laboratorium. Przy wyborze odpowiedniej suszarki laboratoryjnej najważniejszym kryterium powinno być jednak dopasowanie sprzętu do jego planowanego zastosowania.