23 lipca 2019 roku ruszył nowy program rządowy „Mój prąd” skierowany do gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Celem programu jest zwiększenie udziału fotowoltaiki w krajowym zestawieniu produkcji energii elektrycznej. Projekt zakłada, że osoby decydujące się na montaż instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć na bezzwrotne dofinansowanie w wysokości nieprzekraczającej 5 tys. złotych kosztów kwalifikowanych (koszty zakupu i montażu).
Według szacunków Ministerstwa Środowiska i Energii dzięki wsparciu finansowemu liczba instalacji PV w Polsce wzrośnie o blisko 200 tys., co przełoży się na około 1000 MW dodatkowej mocy w instalacjach domowych. Nowy program ma wesprzeć realizację zobowiązań klimatycznych Polski wobec Unii Europejskiej. Nabór wniosków wystartował 30 sierpnia 2019 roku.
„Mój prąd” – ważne terminy
W programie rządowym „Mój prąd” może wziąć udział każda instalacja opłacona w całości lub w części po 23 lipca 2019 roku, ale bardzo istotne jest to, kiedy zakład energetyczny, a więc operator systemu dystrybucyjnego, dokonał wymiany licznika. Ponowne przyłączenie musi zostać wykonane po terminie ogłoszenia konkursu!
Pierwszy nabór wniosków ruszył 30 sierpnia 2019 roku i potrwa do 20 grudnia 2019 roku (lub do wyczerpania alokacji środków dotacyjnych).
„Mój prąd” – ile wyniesie dotacja?
Dotacja „Mój prąd” ma formę bezzwrotnej pomocy finansowej w maksymalnej wysokości 5 tys. złotych. Co istotne, beneficjent będzie mógł z tej kwoty pokryć jedynie 50% kosztów kwalifikowanych instalacji PV (koszt zakupu i montażu). W praktyce – z uwagi na realne koszty standardowej instalacji przekraczającej 10 tys. złotych – będzie to oznaczać, że większość ubiegających się o dofinansowanie otrzyma maksymalną kwotę wsparcia.
Wymagania dla beneficjenta
Program rządowy „Mój prąd” skierowany jest do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo domowe i wytwarzających energię elektryczną wyłącznie na własne potrzeby. Wymogiem jest w tym przypadku zawarcie umowy prosumenckiej regulującej kwestie podłączenia do sieci energii elektrycznej wytwarzanej przez dane gospodarstwo (mikroinstalacja).
Jeżeli wnioskodawca korzysta już z obowiązującej od 2019 roku ulgi termomodernizacyjnej pozwalającej odliczyć od podatku instalację fotowoltaiczną, będzie mógł ją zachować, ale obejmie ona wyłącznie wydatki poza wsparciem. Prosument nie będzie mógł jednak łączyć dofinansowania z programu „Mój prąd” z dotacją w programie „Czyste powietrze”.
„Mój prąd” – wymagania dla instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna kwalifikująca się do udziału w programie „Mój prąd” musi spełniać kilka warunków. Najważniejszym jest zakres mocy mikroinstalacji – w programie można zamontować instalację o mocy od 2 kW do 10 kW. Sama instalacja nie może zostać podłączona przez dystrybutora przed ogłoszeniem naboru wniosków, ale jednocześnie musi być zakończona w momencie składania wniosku o dofinansowanie, przy czym przez zakończenie instalacji rozumie się zakup i montaż całego systemu PV, podpisanie umowy z dystrybutorem i przyłączenie dwukierunkowego licznika.
Osoby korzystające już z instalacji fotowoltaicznej lub takie, które zgłosiły ją do zakładu energetycznego przed rozpoczęciem programu „Mój prąd” w dniu 30 sierpnia 2019 roku nie otrzymają dotacji!
Jakie dokumenty należy złożyć?
Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi spełnić warunki programu oraz przedłożyć zestaw dokumentów, na który składa się:
– kopia faktury za zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej opatrzona dopiskiem „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,
– potwierdzenie zapłaty faktury,
– potwierdzenie instalacji licznika dwukierunkowego przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano.
Wniosek należy złożyć w terminach ogłoszonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (pierwszy nabór rusza 30 sierpnia 2019 roku i potrwa do 20 grudnia 2019 roku) w siedzibie NFOŚiGW (ul. Konstruktorska 1 w Warszawie) bądź w formie papierowej za pośrednictwem poczty lub kuriera. Złożony i zatwierdzony wniosek jest jednocześnie umową o dofinansowanie i wnioskiem o płatność.
Źródło: House Solutions – fotowoltaika, pompy ciepła, klimatyzacje