Ze względu na zaawansowaną technologię, platformy robocze są coraz częściej używane przy wszelkiego typu pracach. Podesty ruchome wykorzystywane są szczególnie na budowach oraz przy pracach montażowych. Umiejętność ich obsługi z pewnością okaże się dodatkowym atutem na rynku pracy. Jak należy więc zdobyć odpowiednie uprawnienia na podesty ruchome?
Czym są podesty ruchome?
Podesty ruchome to urządzenia dźwigowe, które stosuje się do podnoszenia przedmiotów albo osób na daną wysokość za pomocą platformy albo gondoli. Zdecydowanie wspomagają one przy pracach budowlanych, instalacjach przemysłowych, a także przy innych zajęciach wymagających operowania na wyższych poziomach. Maszyny te sprawnie funkcjonują zarówno w małych firmach potrzebujących tylko chwilowego wsparcia podestów ruchomych, jak i dużych korporacjach, w których używane są przez cały czas. Całkowitą obsługą tych urządzeń zajmują się przeszkoleni operatorzy, posiadający odpowiednie kwalifikacje. Wśród podestów ruchomych wyróżnić można:
- wiszące;
- stacjonarne;
- nożycowe;
- przegubowe;
- teleskopowe;
- masztowe;
- ruchome wolnobieżne;
- przewoźne samojezdne.
Osoba, która zdobędzie właściwe kwalifikacje, może obsługiwać każdy rodzaj z wymienionych urządzeń, a także zajmować się odpowiednią konserwacją maszyn.
Jak zdobyć uprawnienia na podesty ruchome?
Aby zdobywać odpowiednie uprawnienia pozwalające operować maszynami dźwigowymi, należy zdać odpowiedni państwowy egzamin. Większość osób decyduje się na wcześniejszy udział w kursie, umożliwiającym zdobycie potrzebnej wiedzy. Po ukończeniu całego szkolenia przyszły operator podestów ruchomych może spokojnie podejść do testu przed komisją kwalifikacyjną Urzędu Dozoru Technicznego. Wystawione po pozytywnym zakończeniu egzaminu zaświadczenie uprawnia do obsługi wybranego rodzaju podestów ruchomych.
Po zdobyciu kwalifikacji można pracować ze wszystkimi markami i typami urządzeń, bez względu na jego wysokość podnoszenia czy wielkość udźwigu. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, że otrzymane zaświadczenia nie mają terminu ważności – wystarczy więc tylko raz podejść do kursu i zdać egzamin, aby uprawnienia były ważne już przez całe życie.
Wymagania stawiane przyszłym operatorom urządzeń dźwigowych
Prawidłowa obsługa podestów ruchomych nie należy do najbardziej skomplikowanych, jednak sama odpowiedzialność, która spoczywa na operatorze wymaga kwalifikacji oraz odpowiednich predyspozycji. Uprawnienia można zdobyć w dwóch kategoriach: I P (obejmującej podesty ruchome przejezdne wolnobieżne, przewoźne oraz samojezdne) oraz II P (umożliwiających dodatkowo obsługę maszyn wiszących, masztowych, stacjonarnych i masztowo-przegubowych). Do najważniejszych warunków, które musi spełnić przyszły operator podestów ruchomych, należą:
- ukończenie co najmniej szkoły podstawowej;
- uzyskanie pełnoletności (do egzaminu nie mogą przystąpić osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia);
- zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań zdrowotnych, szczególnie do pracy na wysokościach.
Jak wygląda kurs na podesty ruchome?
Całe szkolenie obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Pierwsze z nich prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy nie tylko przedstawią odpowiednią wiedzę merytoryczną w zakresie obsługi urządzeń dźwigowych, ale również dostarczą materiały szkoleniowe w formie elektronicznej lub papierowej. Zajęcia praktyczne z kolei przeprowadzane są przez instruktorów na profesjonalnych maszynach spełniających wszelkie standardy i kryteria dozoru technicznego. Program kursu obejmuje dokładnie 35 godzin.