Komory chłodnicze i mroźnicze są przeznaczone do przechowywania, schładzania lub zamrażania surowców oraz gotowych produktów o niskim stopniu trwałości. Głównym celem wspomnianych maszyn jest utrzymanie jakości różnych artykułów przez maksymalnie długi czas.
Elektryczne chłodziarki pojawiły się już w roku 1862. Ich konstrukcja polegała na zamykaniu żywności w skrzyniach wypełnionych blokami śniegu lub lodu. W drugiej połowie XIX wieku zamieniono lód naturalny na tzw. suchy lód, czyli sztucznie zestalony dwutlenek węgla.
Komory chłodnicze i mroźnicze – ogólna charakterystyka
Komory chłodnicze (chłodnie) i mroźnicze (mroźnie) zbudowane są z izolowanej komory chłodniczej oraz maszynowni z wydajnym agregatem chłodniczym, który napędzany jest elektrycznie lub spalinowo. Izolację zapewniają tworzywa sztuczne takie jak styropian czy poliuretan spieniony lub materiały izolacyjne.
Różnice pomiędzy komorami chłodniczymi a mroźniczymi
Podstawową różnicą między wspomnianymi urządzaniami jest utrzymywana wewnątrz temperatura. W komorze chłodniczej panuje temperatura niewiele powyżej zera, zwykle od 0 do 4°C. Służy ona głównie do przetrzymywania lub transportu produktów spożywczych w stanie niezamrożonym. Natomiast wewnątrz komory mroźniczej panuje temperatura poniżej zera, czasami sięgająca nawet
-25°C. Służy do przechowywania zamrożonej żywności przez długi czas, determinowany rodzajem produktu czy potrawy, czyli surowych ryb, frytek czy pierogów.
Rodzaje komór chłodniczych i mroźniczych
Mroźnie i chłodnie, które są aktualnie dostępne na rynku, możemy podzielić na:
- Domowe – przykład stanowi chłodziarka, czyli lodówka i zamrażarka w jednym.
- Dystrybucyjne – urządzenia o średnich wymiarach, wykorzystywane do celów przemysłowych lub handlowych.
- Przyzakładowe – stanowią część zakładu produkcyjnego. W tym przypadku zwykle całe pomieszczenie jest w całości zaadaptowane jako chłodnia lub mroźnia.
- Składowe – oddzielne budynki o znacznych rozmiarach, znajdujące się w dużych miastach lub ośrodkach przemysłowych, których celem jest zapewnianie ciągłości w zaopatrywaniu mieszkańców lub pracowników w pożywienie.
Powyższe urządzenia przeznaczone są głownie do przechowywania produktów spożywczych. Występują również inne rodzaje chłodni czy mroźni, na przykład ogrodnicze czy prosektoryjne.
Komory chłodnicze i mroźnicze w gastronomii
W przypadku komór chłodniczych oraz mroźniczych przeznaczonych dla potrzeb restauracji, najbardziej popularne są modele wolnostojące. Zwykle zbudowane są one z tradycyjnych płyt warstwowych i wysokogatunkowej stali, co gwarantuje utrzymywanie wewnątrz stałej temperatury. Grubość wspomnianych urządzeń standardowo wynosi od 80 do 100 mm.
Chłodnie i mroźnie występują w wielu rozmiarach oraz pojemnościach i uznawane są za bardzo wytrzymały, wygodny w użytkowaniu sprzęt. Nowoczesne modele posiadają specjalne zamknięcie typu snap-fit, czyli zawias magnetyczny, który zapobiega przypadkowemu niedomknięciu drzwi.
Komory chłodnicze oraz mroźnicze są szczególnie ważne w przypadku przechowywania takich produktów jak mięso, wędliny, nabiał, jaja, owoce czy warzywa. Umożliwiają również długotrwałe przechowywanie półproduktów lub dań gotowych. Urządzenia te są, więc bezapelacyjnie niezbędne zarówno w małej knajpie czy barze szybkiej obsługi, jak i w gustownej restauracji.
Inspirowane: active-company.pl – hurtownia gastronomiczna