Znajomość języka angielskiego to dziś jedna z kluczowych umiejętności ocenianych na rynku pracy. Swobodna komunikacja w tym języku umożliwi nam podjęcie ciekawej pracy w firmie zatrudniającej cudzoziemców lub współpracującej z zagranicznymi partnerami. Przeglądając oferty pracy, możemy zauważyć, że znajomość języka angielskiego nawet na zaawansowanym poziomie staje się powszechnym wymogiem pracodawców. Niektórzy oczekują również tego, że nasze umiejętności zostaną potwierdzone międzynarodowym certyfikatem. W Polsce jednymi z częściej wybieranych są certyfikaty Cambridge. Co warto o nich wiedzieć?
Certyfikaty Cambridge
Certyfikaty określające poziom znajomości języka angielskiego można zdobyć zdając określony egzamin, a można też zrobić to samo, ale po ukończeniu profesjonalnego kursu przygotowawczego. W Polsce można uzyskać następujące certyfikaty:
- FCE – Cambridge English First (na poziomie B2),
- CAE – Cambridge English Advanced (na poziomie C1),
- CPE – Cambridge English Proficiency (na poziomie C2).
Każdy z nich przyznawany jest przez Cambridge English Language Assessment funkcjonujący przy słynnym uniwersytecie w Cambridge w Wielkiej Brytanii, działający od ponad 100 lat. Poziom znajomości języka określa się w skali CEFR, która zawiera 6 poziomów: A1, A2, B1, B2, C1, C2 oraz 3 poziomy pośrednie (A2+, B1+, B2+). Upraszczając:
- poziomy A odpowiadają znajomości podstawowej,
- poziomy B to znajomość średnio-zaawansowana,
- poziomy C to znajomość zaawansowana języka obcego.
Który certyfikat wybrać?
Bardzo często pracodawcy oczekują samodzielnej deklaracji potencjalnego pracownika o jego znajomości języka obcego. Wówczas dobrze jest podać określony stopień według uniwersalnej klasyfikacji Cambridge. Zwykle stopień komunikatywny lub dobrą znajomość języka określa się przynajmniej poziomem B2, stopień biegły albo bardzo dobrą znajomość języka określa się stopniem C1.
Niektórzy pracodawcy wymagają oczywiście znajomości języka na najwyższym poziomie, ale w większości wypadków wystarcza udokumentowana znajomość na poziomie komunikatywnym, czyli FCE. W takich przypadkach bardzo przydaje się załączenie certyfikatu. Może jednak się zdarzyć, że podczas rozmowy o pracę przyszły pracodawca będzie chciał sprawdzić bieżącą znajomość i poprosi o konwersację. Aby uniknąć rozczarowania, warto dla podniesienia swoich kwalifikacji i w celu zdobycia kolejnych atutów przystąpić do egzaminu i zdobyć właściwy certyfikat. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności zawsze można przystąpić do kursu w szkole językowej, przygotowującego do konkretnego certyfikatu.
Dlaczego warto?
Posiadanie certyfikatu potwierdzającego znajomość języka obcego zwiększa szansę otrzymania lepszej pracy. Rekruterzy na pewno docenią informację o posiadanym przez nas certyfikacie i będziemy w ich oczach bardziej wiarygodni. Mamy więc większą szansę na to, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli znajomość języka będzie szczególnie istotną umiejętnością dla pracodawcy. Studenci posiadający certyfikaty językowe mogą liczyć na zwolnienie z egzaminów w czasie studiów. Warto zwrócić jednak przede wszystkim uwagę na to, że przygotowywanie się egzaminów warunkujących pozyskanie certyfikatu jest niezwykłą motywacją w nauce języka. Pozyskanie certyfikatów na kolejnych stopniach pozwoli nam systematycznie rozwijać wszelkie umiejętności językowe i utrwalać raz zdobytą wiedzę.
Inspirowane: archibald.pl – angielski kursy