Jednym z poważniejszych kosztów każdego przedsiębiorstwa logistycznego czy produkcyjnego jest koszt magazynowania. To dlatego firmy poszukują różnorodnych rozwiązań technologicznych i logistycznych, by ten koszt w miarę możliwości ograniczać. Jednym ze sposobów na zmniejszanie środków wydatkowanych na magazynowanie jest wykorzystanie namiotów magazynowych.
Namiot magazynowy – sposób na obniżenie kosztów magazynowania
Nowoczesne firmy coraz częściej sięgają po ten sposób magazynowania. Technologia ta jest szczególnie popularna wśród przedsiębiorstw rozwijających się, planujących ekspansję i wzrost usług czy produkcji. Wykorzystanie namiotu magazynowego to doskonały sposób na stworzenie przestrzeni magazynowej na obszarze, gdzie jest ona niedostępna. Jednocześnie tego rodzaju magazyn daje przedsiębiorcy mnóstwo swobody w stanowieniu o jego lokalizacji, warunkach montażu, demontażu i wykorzystania.
Namiot magazynowy – zalety
Zalety namiotów magazynowych zaczynają się już od ich ceny zakupu. Najczęściej przedsiębiorca musi wyłożyć pełną kwotę w chwili transakcji, jednak koszt ten w stosunku do wieloletniego wynajmu jest nieporównywalny, a poza tym bardzo szybko się amortyzuje. Namiot magazynowy jest mobilny. Oznacza to, że w każdym momencie można zmienić jego lokalizację, przenosząc całą zawartość w coraz to korzystniejsze dla przedsiębiorcy miejsce. To szczególnie ważne dla firm z zasięgiem ogólnokrajowym, mogą one swobodnie dopasowywać lokalizację namiotu do aktualnych potrzeb.
Dla każdego rozwijającego się przedsiębiorcy ważną zaletą zastosowania namiotu magazynowego jest łatwość jego powiększania. Gdy zachodzi taka potrzeba, modułowość konstrukcji umożliwia jego powiększanie czy zmniejszanie.
Niezwykle istotną zaletą montażu namiotu magazynowego jest możliwość wyposażenia go we wszystkie niezbędne urządzenia i udogodnienia, choćby takie jak: bramy rolowane, bramy przesuwne jedno- i dwuskrzydłowe, również z napędem elektrycznym. Wartością wizualizacyjną dla przedsiębiorcy może być odpowiednio dobrana kolorystyka namiotu czy elementy identyfikacji.
Niezbędne pozwolenia na ustawienie namiotu magazynowego
Jeżeli namiot magazynowy będzie stał w określonej lokalizacji przez okres krótszy niż 120 dni swój zamiar przedsiębiorca musi zgłosić do odpowiedniego organu, to najczęściej urząd miasta czy starostwo powiatowe. W tym przypadku nie wymaga się od przedsiębiorcy żadnych dodatkowych pozwoleń czy specjalistycznych opinii. Często przedsiębiorcy korzystają z tego przepisu, przesuwając nawet o kilka centymetrów namiot i otwierają w ten sposób kolejne 120 dni.
Jeżeli namiot magazynowy będzie stał w określonej lokalizacji dłużej niż 120 dni przedsiębiorca czy operator magazynu musi uzyskać pozwolenie na budowę. Wymagane jest stworzenie zestawu dokumentów, które będą podstawą do wydania pozwolenia przez właściwy urząd.
Dokumenty powinny zawierać:
- projekt techniczny budowy namiotu magazynowego
- pozwolenie na użytkowanie namiotu
W tym przypadku obowiązują już przepisy prawa budowlanego i wymagana jest też obecność na budowie kierownika budowy i inspektora nadzoru. Czas oczekiwania na pozwolenie montażu namiotu magazynowego to od 30-90 dni. Gdy zapada decyzja pozytywna uprawomocnia się ona po 14 dniach a w ciągu dalszych 7 dni należy zgłosić gotowość do podjęcia prac montażowych.