Pozwolenie zintegrowane to jeden z instrumentów ochrony środowiska, którego celem jest minimalizacja wprowadzanych do ekosystemu zanieczyszczeń (substancji i energii). Jest ono wymagane w przypadku instalacji, których funkcjonowanie może znacząco zanieczyszczać poszczególne elementy przyrodnicze lub środowisko jako całość. Jaką rolę w pozwoleniu zintegrowanym odgrywają dyrektywy IPPC i IED oraz konkluzje BAT?
Pozwolenie zintegrowane a dyrektywa IPPC – rola i zakres podmiotowy
IPPC (Integrated Pollution Prevention and Control) to unijna dyrektywa (96/61/WE) z dnia 24 września 1966 roku na rzecz zintegrowanego zapobiegania i ograniczania zanieczyszczeń. Głównym celem jej wprowadzenia było ograniczenie zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska. To właśnie ona wprowadziła do porządku unijnego konieczność udzielania pozwolenia zintegrowanego, a także wykorzystywania BAT – najlepszych dostępnych technik.
IPPC to dyrektywa dotycząca tych instalacji przemysłowych, które powodują znaczne zanieczyszczenie albo poszczególnych elementów przyrodniczych, albo środowiska jako całości. Zalicza się do nich niektóre instalacje działające w ramach przemysłu:
- paliwowo-energetycznego,
- chemicznego,
- mineralnego,
- metalurgicznego.
Swoim zakresem dyrektywa IPPC obejmuje także instalacje, które są związane z gospodarką odpadami technologicznymi i komunalnymi. Odnosi się również do przedsięwzięć prowadzonych w branży rolniczej, np. ubojni, mleczarni czy też garbarni.
Dyrektywa IED w pozwoleniu zintegrowanym – główne zmiany
Dyrektywa IED (Industrial Emissions Directive) z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych to jeden z najważniejszych aktów prawnych UE, który reguluje zagadnienia związane z ochroną środowiska. Łączy ona w sobie różne aspekty funkcjonowania instalacji przemysłowych, które do tej pory były rozrzucone w innych dyrektywach – IPPC, LCP (Large Combustion Plant) czy też WI (Waste Incineration).
Na mocy IED poszerzony został katalog rodzajów działalności, które wymagają pozwolenia zintegrowanego. Dyrektywa wprowadziła również bardziej restrykcyjne standardy emisyjne i większe wymagania środowiskowe, a także zmiany w definicji BAT, w wyniku których nastąpiło wzmocnienie ich mechanizmu w procesie wydawania pozwoleń zintegrowanych.
Dyrektywa IPPC dawała organom krajowym duży zakres swobody przy określaniu pozwolenia zintegrowanego i dosyć enigmatycznie mówiła o BAT. Natomiast IED wyraźnie wskazała, że są one podstawą ustalania warunków pozwolenia i dopuszczalnych wielkości emisji. Jaka jest aktualna rola konkluzji BAT w pozwoleniu zintegrowanym?
Pozwolenie zintegrowane a konkluzje BAT – aktualny i przyszły stan
BAT (Best Available Techniques), czyli najlepsze dostępne techniki, to stosunkowo nowy instrument ochrony środowiska. Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 ze zm.), rozumie się przez nie „najbardziej efektywny i zaawansowany poziom rozwoju technologii i metod prowadzenia danej działalności […]”. Obecnie są one obowiązkowe dla tych instalacji i przedsięwzięć, których prowadzenie i realizacja wymaga pozwolenia zintegrowanego. Stanowią one punkt odniesienia podczas ustalania warunków pozwolenia.
Wraz z wprowadzaniem i nowelizacją unijnych dyrektyw zmianie ulegają również konkluzje BAT, co z kolei prowadzi do modyfikacji w zasadach przyznawania pozwolenia zintegrowanego i ustalania jego warunków. Obecnie trwają prace nad nowelizacją dyrektywy IED. Projekt zakłada m.in., aby ostrzejszy poziom z zakresu BATAELs stał się podstawowym wymogiem ochrony środowiska i stanowił podstawę ustalania warunków pozwolenia zintegrowanego.
Zastanawiasz się, czy instalacja, którą planujesz uruchomić, wymaga pozwolenia zintegrowanego? A może potrzebujesz pomocy w wypełnianiu wniosku? Eksperci ds. konsultingu środowiskowego odpowiedzą na Twoje wszystkie potrzeby, a także będą służyć profesjonalnym wsparciem na każdym etapie procedury uzyskiwania pozwolenia zintegrowanego.