Ważnym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo i chroniącym prywatność jest zabezpieczenie terenu przed wejściem osób nieuprawnionych lub niepożądanych. Skutecznym sposobem na pozbycie się “nieproszonych gości” będzie zainstalowanie wideodomofonu. Jak działa to urządzenie i jaki model będzie najlepszy?
Czym jest wideodomofon i jak działa?
Wideodomofon to nic innego jak nowoczesna i udoskonalona wersja domofonu. Jest wyposażony w wyświetlacz i kamerę. Kamera zainstalowana jest na bramie ogrodzenia lub drzwiach wejściowych budynku, monitor służący do odbioru wideo znajduje się wewnątrz budynku. Układ taki daje możliwość, oprócz kontaktu głosowego, również przesłanie obrazu osoby stojącej na zewnątrz. Wizualny przekaz transmitowany przez wideodomofon pozwala na skorelowanie słów z obrazem i tym samym na dokładną weryfikację dzwoniącego.
Modele wideodomofonu
Oferta dostępnych na rynku wideodomofonów jest bardzo rozbudowana. Pośród modeli wyróżnić można wideodomofony analogowe, cyfrowe i sieciowe IP.
Wideodomofon analogowy jest w miarę prostym technologicznie urządzeniem. Jego działanie opiera się na połączeniu przewodowym – wymaga on własnego okablowania. Budowa wideodomofonu analogowego nie jest skomplikowana. Składa się on z panelu zewnętrznego, w którym znajdują się kamera, głośnik i mikrofon, oraz panelu wewnętrznego, wyposażonego w monitor oraz słuchawkę. Niektóre modele mają możliwość rozbudowy o dodatkowe monitory i słuchawki.
Wideodomofon cyfrowy jest bardziej rozbudowaną wersją, z możliwością przystosowania go do realizacji dodatkowych funkcji, np. sterowania oświetleniem. Bezprzewodowa łączność zapewnia przesyłanie danych, a do jego zasilania można wykorzystać położony już wcześniej przewód elektryczny, np. do dzwonka, oświetlenia czy automatyki bramy.
Wideodomofon IP to model najbardziej rozbudowany, nowoczesny i innowacyjny pod względem rozwiązań technologicznych. Niewątpliwą zaletą jest wyposażenie w dodatkowe funkcje, oparte na skonfigurowaniu go z urządzeniem zapewniającym dostęp do internetu. Sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej daje znacznie szersze możliwości wykorzystania wideodomofonu IP, jak np. przekierowanie z wideodomofonu na smartfona, czy możliwość zdalnego dostępu do posesji czy lokalu.
Czym kierować się przy wyborze wideodomofonu?
Głównym kryterium przy wyborze wideodomofonu powinno być dobranie funkcjonalności urządzenia do własnych potrzeb. W przypadku braku pełnego wykorzystywania jego możliwości, nie warto inwestować w rozbudowaną, i tym samym znacznie droższą wersję. Ważne będą również takie czynniki jak rozdzielczość i wielkość kamery oraz możliwość regulacji jej obiektywu gwarantujące dobry obraz wideo czy wielkość monitora, czasem niepotrzebnie podnosząca cenę. W przypadku wyboru wideodomofonu IP konieczne jest dysponowanie bezawaryjnie funkcjonującym łączem internetowym. Warto również zwrócić uwagę na koszty związane z doborem wykorzystywanych do danego modelu przewodów oraz sposobem ich montażu.
Bardziej zaawansowane wideodomofony mają możliwość wykonywania znacznie bardziej skomplikowanych funkcji, ale są o wiele droższe. W przypadku wykorzystywania wideodomofonu tylko do otwierania bramy, lepszym wyborem będzie mniej skomplikowany i znacznie tańszy wideodomofon analogowy.