Wraz z rozwijającym się handlem, rosnącym importem i eksportem czy powstawaniem nowych firm i supermarketów rośnie popularność zawodu operatora wózka widłowego. Wszędzie tam, gdzie trzeba rozładować lub załadować towar, i gdzie znajdują się duże powierzchnie magazynowe wózek widłowy rewelacyjnie spełnia swoje zadania, przewożąc ciężkie palety czy transportując różne materiały. Takim pojazdem powinna się poruszać tylko osoba przeszkolona do tego celu, gdyż niezwykle ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy. Kurs operatora wózka widłowego zapewnia wiedzę oraz praktykę w tym zakresie. Decydują się na niego nie tylko pracownicy firm, w których wymagana jest znajomość obsługi wózka widłowego, ale również młodzi ludzie, którzy po ukończeniu szkoły chcą podnieść swoje kwalifikacje. Z takim kursem znalezienie pracy jest z pewnością łatwiejsze.
Co wpływa na jazdę i pracę wózka widłowego:
- Ciężar oraz rozmieszczenie ładunku – każdy model wózka powinien być wyposażony w diagram udźwigu, który uwzględnia wysokość podnoszenia ładunku i położenie środka ciężkości na widłach. Powinno się stale kontrolować środek ciężkości, ponieważ wózek przy podniesieniu ładunku jest niestabilny i może się przewrócić.
- Maksymalny udźwig wózka- nie należy przekraczać największej dopuszczalnej masy ładunku.
- Kąt nachylenia i wysokość uniesienia wideł- ładunek powinno się przewozić 30 cm nad powierzchnią, zachowując kąt prosty w stosunku do ładunku.
- Bliskość przeszkód lub innych osób – zawsze należy zachować bezpieczną odległość pozwalającą na swobodne manewry wózkiem.
Na co zwrócić uwagę podczas jazdy wózkiem widłowym, by zachować bezpieczeństwo:
- Prawidłowe poruszanie się wózkiem- należy pamiętać o prawidłowej pozycji transportowej wideł uniesionych na 20,30 cm nad ziemią i kącie nachylenia masztu pojazdu do tyłu.
- Płynna jazda, pełna kontrola – unikanie gwałtownych przyspieszeń i zahamowań, co może powodować przemieszczenie się lub spadnięcie ładunku. Ruszanie na wzniesieniu powinno być wykonywane poprzez naciśniecie pedału hamulca roboczego, odblokowanie hamulca postojowego i stopniowe zwalnianie hamulca roboczego za pomocą akceleratora. Ładunek powinien znajdować się od strony pochyłości, zachowując środek ciężkości. Jazda po pochyłościach wymaga sporego doświadczenia ze względu na przeniesiony środek ciężkości.
- Prędkość dostosowana do warunków i rodzaju ładunku- mimo że wózek nie porusza się z zawrotną prędkością, musimy mieć na uwadze, że przewozimy towary o dużym tonażu, dlatego też tam, gdzie są ludzie, i gdzie jest ograniczona widoczność, prędkość nie powinna przekraczać 3 km/h. Na terenach przyzakładowych natomiast maksymalna prędkość to 18 km/h.
- Obecność ludzi w pobliżu lub innych przeszkód – należy zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na otoczenie wokół pojazdu. Operator powinien zachować bezpieczną odległość, a w przypadku ograniczonej widoczności skorzystać z pomocy innej osoby, w celu pilotowania i obserwacji jazdy. Istnieje bowiem martwa strefa w przypadku przewożenia dużego ładunku i wtedy pomoc bywa niezbędna.
- Manewr skręcania z uwzględnieniem zachodzenia tyłu wózka – należy upewnić się, że jest odpowiednio dużo miejsca do wykonania tego manewru.
- Zapięcie pasów bezpieczeństwa.
- Wychylanie poza kabinę wózka jest zabronione.
- Powierzchnia, po której porusza się pojazd, powinna być utwardzona.
- Regularna kontrola stanu pojazdu oraz jego konserwacja.
Na osobny punkt zasługuje podstawowa zasada, jaką powinien się kierować operator wózka widłowego. Jest to zdrowy rozsądek i pełna uwaga podczas pracy. Kurs operatora wózka widłowego może zrobić każdy po ukończeniu 18 roku życia oraz posiadający wykształcenie przynajmniej podstawowe. Będący ogólnie zdrowy i sprawny psychoruchowo. Tylko w ten sposób można bezpiecznie i prawidłowo wykonywać pracę operatora wózka widłowego, nie niosąc zagrożenia dla siebie i innych osób.
Inspirowane: odz.com.pl – uprawnienia adr