Druk na tekstyliach jest stosowany przede wszystkim do zdobienia i personalizowania odzieży. Ten sposób wykorzystują agencje reklamowe, marki odzieżowe, a także firmy reklamujące swoje usługi za pomocą spersonalizowanych produktów. Każda technologia druku ma nieco inne właściwości. Nowe umożliwiają tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych nadruków. Jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych metod?
Sitodruk
Sitodruk to analogowa metoda nadruku do tkaninach. Do jego wykonania wykorzystuje się maszyny sitodrukowe, lecz drukowanie może się odbywać także ręcznie. W trakcie procesu farba jest przeciskana przez matrycę – tak na tkaninie powstaje odbitka. Ta metoda sprawdza się raczej w przypadku łatwych do wykonania nadruków o niewielkiej ilości kolorów. Sitodruk nie umożliwia wykonania płynnych przejść kolorystycznych, dlatego nie nadaje się chociażby do drukowania zdjęć. Do jego zalet należy natomiast możliwość naniesienia jasnych nadruków na kolorowe lub ciemne tło. Cechują się one dużą trwałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Technika gwarantuje pełne krycie, wyraziste kolory i wysoką rozdzielczość nadruków. Z sitodruku korzysta się zarówno w przypadku małych, jak i dużych nakładów.
Druk offsetowy
Ta metoda gwarantuje wysoką jakość nadruku. Do jego wykonania wykorzystuje się matrycę, która nanosi nadruk na materiał przez odbicie na cylindrze pokrytym gumą. W przypadku nowoczesnych technologii możliwe jest stworzenie form do drukowania bezpośrednio na cylindrze. Każdy kolor drukowany jest w oddzielnym etapie. Ta technologia umożliwia drukowanie w wyższej rozdzielczości niż jakakolwiek inna. Druk offsetowy jest dobrym wyborem w przypadku zamawiania większych nakładów. Przy dużej ilości sztuk opłacalność tego rozwiązania zwiększa się.
Termonadruk
Termonadruk, czyli termotransfer, opiera się na wgrzaniu w materiał nadruku przygotowanego wcześniej na folii transferowej. Ta metoda umożliwia wykonanie najbardziej skomplikowanych nadruków, w tym zdjęć. Jakość druku jest bardzo wysoka, jednak należy pamiętać o jednej kwestii. W miejscu umieszczenia nadruku za pomocą tej technologii tkanina nie oddycha, dlatego powinien zostać naniesiony na niewielką powierzchnię. Podobna zasada obowiązuje nadruki flex oraz flock. One również zostają wprasowane w tkaninę przy pomocy przeznaczonej do tego folii. Pierwsze z nich są gładkie i sztywne, natomiast struktura drugich przypomina delikatny meszek.
Podsumowanie
Tworzenie nadruków na tekstyliach jest przydatne zarówno dla osób prywatnych, jak i większych firm. To rozwiązanie umożliwia stworzenie spersonalizowanej odzieży oraz wypromowanie usług i produktów. Technologia druku powinna zostać dobrana pod kątem oczekiwań klienta i rodzaju nadruku. Warto znać podstawowe informacje na temat poszczególnych metod, by efekt końcowy był satysfakcjonujący. Nie wszystkie z nich dają możliwość naniesienia bardziej skomplikowanych nadruków. Wybór odpowiedniej technologii pozwoli cieszyć się wysokiej jakości nadrukiem przez długi czas.